60% от питейната вода у нас се губи, отчетоха експерти във водния сектор. За по-пестеливите потребители се предвиждат стимули, а при разхищение - водата ще им струва солено. Въвеждането на двойната тарифа се очаква да стане най-рано след година.
Ако в разгара на лятото с режим на водата са били над 300 000 души, сега те са малко над 200 000. Най-засегнати от безводието бяха и все още са областите Търговище, община Омуртаг, област Плевен, Севлиево, Пловдив и Ловеч. За да се спре разхищението на вода в домакинствата, ще бъде въведена тарифа на водата на две степени, според консумацията.
„Смятам, че някой път се надписва водата и не е толкова колкото е изразходена. Ето, последната сума е 21 лева, което ми се вижда, че е завишено”, коментира Евгения Димитрова.
Според експертите ползването на вода в домакинствата може да се ограничи, като се въведе двойна тарифа. За по-пестеливите сметките ще бъдат по-малки.
„Ако вие ползвате по 4 кубически метра на човек - вие сте едно двучленно семейство, цената ви е един лев. Ако е над тези 4 кубика, тези кубически метра отгоре ще се ползват по 4 лева”, обясни зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димитър Симидчиев.
Размерът на санкциите и поощренията тепърва ще се уточнява. Очаква се промените да влязат в сила най-рано след година.
Освен загубите по водопреносната мрежа, проблем на много места в страната е и качеството на водата. В Симеоновград вече пети месец подменят канализацията и от чешмите тече кал.
По данни на министерството на околната среда и водите близо 80 на сто от потребителите са склонни да плащат по-високи сметки, ако качеството на услугата с подобри.
Двутарифното ценообразуване може да обхване не само водата за питейни нужди, но и използването на вода във всички отрасли на икономиката. Голям проблем са и кражбите на вода и макар, че са криминализирани, все още няма нито един вкаран в затвора.