Европейската комисия одобри исканото от България, Чехия и Румъния удължаване на срока, в който енергийните предприятия няма да плащат квотите въглеродни емисии, които изхвърлят в атмосферата.
За десет държави – членки на ЕС ще бъде направено изключение от общото правило, според което от 2013 г. енергийният сектор трябва да закупува всичките си квоти на търг или на пазара.
През май ЕК одобри исканията на Кипър, Естония и Литва. Общо над 268 милиона безплатни квоти ще бъдат отпуснати на електроцентрали в шестте държави, сред които е и България, в периода от 2013 до 2019 г. Тази цифра ще намалява всяка година, за да достигне до нула през 2020 г.
Държавите членки ще въведат строги правила за мониторинг и осигуряване на изпълнението, за да гарантират, че съответната сума на инвестициите в модернизирането на тяхното производство на електроенергия най-малкото отразява, ако не и надхвърля икономическата стойност на безплатните квоти.
Бизнесът в България се притесняваше, че ако въпросната директива влезе в сила у нас от 2013 година, това ще качи цената на тока с 25%. По най-груби сметки, за да изпълнят евродирективата от догодина, всички въглищни централи в България трябва да платят около 200 милиона лева за квоти въглеродни емисии.
"Това води до увеличаване на крайната цена на електроенергията, което така или иначе ще е по обективни причини", смята доц. Валентин Колев от Техническия университет.
За да избегне този ценови шок, кабинетът поиска от Брюксел за страната ни да бъде удължено безплатното отпускане на квоти, а предприятията да инвестират същите пари в очистващи инсталации.
Макар бизнесът и сега да негодува от високите цени на тока, според европейския енергиен портал България е страната-членка с най-ниски цени на електроенергията както за индустрията, така и за бита. На заводите към края на миналата година един киловат час ток им струва средно 14,5 стотинки. Със стотинка-две по-скъпо е във Франция, Финландия и Швеция. Но заводите в Кипър и Италия плащат почти два пъти повече от българските им конкуренти.
Домакинствата у нас също плащат най-евтин ток в целия Европейски съюз. Докато у нас един киловат час за бита струва 17,7 стотинки, в Германия и Дания той струва 55-60 стотинки. Но пък там заплатите са няколко пъти по-високи от нашите.