Следва история за поредният разочарован чужд инвеститор, който напуска България и отива да спасява бизнеса си в съседна Румъния.
От страната ни, си тръгва единствената частна ферма за бизони. Общо 140 глави добитък.
Вместо морков - тояга
Едва ли когато стъпва у нас швейцарската фирма е очаквала че един иначе печеливш бизнес може да се срине само за петилетка време . Но проблемите започват още с пристигането на първите бизони . През 2009 г. у нас все още такова животно в класификатора н няма. След дълга битка, бизона влиза в списъка, но вместо морков, инвеститорът получава тояга
„В един момент ни се казва от МЗ и от Фонд „Земеделие”, че това са диви животни, в следващия момент когато трябва да се спазват определени нормативи, тези животни стават селскостопански. Ако бяха селскостопански трябваше да получаваме субсидии”, посочи прокуристът на фирмата Илиян Василев.
От ДФЗ са категорични, че бизонът не се субсидира никъде в Европа. И мъките продължават. Субсидиите за пасища също са спрени, защото добитъкът не ги бил опасъл добре и оставил повече трева от нормативно признатата.
„Отделно за пет години агроекология не сме получили един лев, не сме получили за биопроизводство един лев. Пускаме жалби в съда, в съда ДФЗ прави всичко възможно да шиканира делата. Като спечелим дело, както се случи в края на миналата година, бяхме изненадани с глоба в същия размер както на спечелената сума”, разказа прокуристът.
От ДФЗ са категорични ,че плащанията към фирмата са спрени основателно. Но инвеститорът губи над половин милион лева и решава да премести бизнеса си в Румъния.
Със затварянето на фермата без работа остават десетки хора от Орлов дол, за които грижата за бизоните е била единствен доход
Бизоните ще отпътуват за Румъния, веднага след като падне забраната за движение на живи животни, наложена заради болестта син език.
Сметките на австрийската фирма показват , че за последните пет години във фермата за бизони са инвестирани над 2 милиона евро. И вместо да печели, инвеститорът генерира загуба, равна на орязаните субсидии.