Депутатите обсъждат на второ четене Бюджет 2022. Финансовата рамка предвижда приходи в размер на над 57,3 млрд. лева и разходи – над 63,2 млрд. лв. Предвижда се дефицит от 4,1 на сто от БВП. 

Прогнозите на правителството са безработицата да е 5 на сто, а основните стоки да продължат да поскъпват и така инфлацията да стигне 5,6 на сто. За социалния сектор се отделят над 20 млрд. лв., а за здравеопазване - 8,3 млрд. лв. 

 

Очакванията са през юли да има актуализация на бюджета и тогава да се заложат повече средства за всички, които протестират в различни сектори.

По отношение на парите за тази година премиерът Кирил Петков заяви: „Този бюджет е много добър. Имаме 8,2 млрд. за капиталови разходи. Инвестираме в човешкия капитал. Увеличаваме заплатите на учителите, но за ресорите, в които ще има реформа, актуализацията е измислена. Това ще кажа на протестиращите”.

Опозицията критикува управляващите, че са подценили заложените инфлация и приходи. Александър Иванов от ГЕРБ-СДС коментира, че прави лошо впечатление, че правителството "Петков" върви след кризите, а не ги решава.

Финансовият министър и вицепемиер Асен Василев отговори, че живеем в турбулентни времена и няма как да се прогнозират с точност. По думите му очакванията са пикът на инфлацията да е март-април и отхвърли твърденията, че тя ще бъде двуцифрено число. 

Дебатът се разгорещи, когато стана въпрос за култура, защото докато обсъждаха парите за сектора, музейните работници протестираха пред парламента. Те настояват за 5-процентово увеличение на бюджета в бранша, за да се покрие инфлацията. Премиерът беше категоричен, че увеличение на заплати ще има след реформи.

Тома Биков от опозицията заяви, че няма нито един "симптом", че парите за култура ще бъдат увеличени при актуализацията, а обещанията към сектора са били предизборни. Александър Симов от БСП отговори, че отскоро са на власт и не могат да разрешат наследените проблеми от "черната кутия на Боил Банов".

В хода на дебата Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС призова правителството да си оттегли проекта на бюджет за 2022 г. , тъй като не предлага годишен хоризонт на действие, предвид намеренията за актуализацията му през юни.

Той предложи втори вариант на финансовата рамка. Председателят на парламента Никола Минчев заяви, че предложението на Ананиев е недопустимо, тъй като законопроектът е приет на първо четене.    

„При изготвянето на бюджета сме се водили от коалиционните политики. Точно по него изпълнихме и всички спешни мерки – ние сме отличници“, каза депутатът от ПП Илин Димитров.

Народният представител от ДПС Петър Чобанов отвърна: „Част от нашите предложения засягат общините, засягат възможността заплатите в администрацията да се повишат. Това се налага поради обезлюдяването и невъзможността да се задържат квалифицирани кадри“. 

Депутатите ще продължат работа до приемането на всички текстове в Закона за държавния бюджет.