Местен бизнесмен осъди Община Пловдив да му плати солидно обезщетение в размер на малко над 34 000 лева, след като пострада при инцидент на тротоар в район „Западен“ в града. Решението е на Окръжен съд - Пловдив.
Случаят е от 29 август 2023 година на ул. „Царевец“ в Пловдив. В онзи момент там са текли ремонтни дейности. Участъкът на въпросната улица не бил осветен, а мъжът се спънал в струпани бетонни блокчета и паднал на тротоара. Вследствие на падането той получил силна болка в областта на лакътя на лявата ръка.
Мъжът бил придружаван от две жени, които му помогнали да се изправи и веднага потърсили медицинска помощ в УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД. При прегледа не били установени травматични увреждания и пострадалият бил изписан още вечерта с диагноза „контузия на лакътя и коляното“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
На следващия ден, поради силни болки в лявата ръка, пострадалия потърсил помощ в УМБАЛ „Пълмед“, където след направена рентгенография се установило счупване на горния край на лъчевата кост и му била поставен гипс, а след това и ортеза заради силен обрив от гипса.
Повече от месец пострадалият бил с болки и в невъзможност да извършва обичайните си дейности - самообслужване, грижи за 11-месечното си дете, както и служебните си задължения като директор на фирма. Поради това в този период той не е получил и заплата в размер на 11 000 лева.
След като мъжът се възстановил по подаден от него иск срещу Община Пловдив е образувано гражданско дело в Окръжен съд - Пловдив. Пострадалият претендира за причинени имуществени и неимуществени вреди.
Претенцията на мъжа за неимуществени вреди е уважена частично в размер на 18 000 лв., като той е предявил такава за 25 500 лв., но съдът я е отхвърлил като неоснователна. На пострадалия са присъдени още 307,53 лв. за имуществени вреди - разходи за лечението и възстановяването му.
Освен това Община Пловдив е осъдена да заплати и сумата от 11 105,04 лв. като сбор от пропуснатите трудови възнаграждения, както и сумата от 4 911,48 лв. разноски по производството съразмерно на уважените искове.
За да постанови решението си, Окръжният съд в Пловдив е кредитирал показанията на свидетелите - съпругата на пострадалия и нейна приятелка, които са били с него в момента на инцидента, съдебно-медицинските експертизи и документите, удостоверяващи направени разходи в хода на лечението.
Съдът не е взел под внимание твърденията на адвоката на Община Пловдив, че за извършените ремонтни дейности общината не трябва да носи отговорност, тъй като улицата не е била в обхвата на ремонтните дейности, позовавайки се на чл. 49 ЗЗД:
„Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа.”
„В случая натоварените лица не са извършили необходимите действия за привеждане на тротоара в състояние, позволяващо безпрепятственото му ползване, така че да не са налице предпоставки за увреждане на телесната неприкосновеност на участниците в движението и от това тяхно бездействие са настъпили вреди в правната сфера на ищеца”, се казва в част от мотивите на съда.
Решението не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред Апелативен съд-Пловдив в 14-дневен срок от връчването му на страните.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK