Бизнесът притеснен на какви количества газ може да разчита през зимата и при какви цени. От Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори настояват за спешни мерки и повече прозрачност.
От Министерството на енергетиката днес отказаха да коментират темата. Няма и отговор на въпроса газ за колко дни се съхранява в момента в хранилището ни в Чирен и какво се прави то да бъде запълнено напълно, преди началото на зимата.
Само два месеца и половина преди началото на отоплителния сезон синьо гориво за България не е осигурено, а цената му е абсолютно неясна, алармират от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Бизнесът е притеснен ще има ли ограничителен режим на потреблението.
„Предприятията все пак трябва да са информирани, ако няма количества, евентуално какви ограничения биха могли да настъпят, за колко време, защото тук вече не се опира само до количественото планиране, а и до технологичното състояние на съоръженията”, заяви Ивайло Найденов от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
С днешна дата от Министерството на енергетиката обявиха: "Когато има нова информация, ще я оповестим."
Миналата седмица „Булгаргаз“ обяви, че количествата за този месец са гарантирани, но бъдещето остава неясно.
„Можем да кажем, че за август и септември има договорени частични количества, октомври, ноември и декември – опитваме се, освен дългосрочни договори с азерите, към момента нямаме нищо друго договорено“, каза изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов.
Според анализатори възможност за ограничаване на потреблението на газ за индустрията през зимните месеци има, но за домакинствата няма подобна опасност.
„Съществуването на интерконектора, договора, който имаме с Азербайджан и допълнителните количества, които биха могли да се осигурят, не може да има такъв проблем, там ще бъде проблем с цената“, смята Руслан Стефанов от Център за изследване на демокрацията.
Правителството може да вземе още мерки, за да смекчи цената за домакинствата, смятат още анализаторите.