Бизнесът предлага създаването на експертен консултативен съвет за създаване на нова енергийна стратегия на България. Това стана ясно след срещата на работодателските организации с държавния глава.

По думите на председателят на АИКБ Васил Велев и председателят на Управителния съвет на Българската стопанска камара Добри Митрев този съвет няма да се занимава само с мерките за превъзмогването на настоящата енергийна криза, но и ще предлага решения за бъдещото развитие на енергийния сектор и имплементирането на Зелената сделка у нас.

Според Митрев и председателят на на Съюза за стопанска инициатива Виолина Накова президентът Румен Радев е поел „ангажимент да разговаря с всички институции, които имат отношение към поставените въпроси“.

Снимка: btvnovinite.bg

Държавният глава ще реши по какъв начин да стане това и дали е нужно свикването на КСНС, каза Васил Велев.

Компромисното решение е за гранично компенсиране за цената на тока над 185 лв. на мегават, но отпадане на прага от 30% от пазарната цена като таван, отново посочи Велев.

Според председателят на Българската стопанска камара трябва да бъде поети 75% от разликата между пазарната цена на борсата и долния праг от 185 лв., за да оцелее бизнесът. „Останалите 25% ще са делът“ на индустрията в преодоляването на кризата.

Митрев е категоричен, че за това няма да са необходими пари от бюджета, а дори след като бъдат платени компенсациите от „свръхпечалбите“ на електроцентралите в енергийния сектор у нас ще останат 500 млн. лв.

Снимка: btvnovinite.bg

„Това, което президентът всъщност изслуша - ние показахме нашите изчисления, нашите варианти за това, което би било справедливо обезщетение на практика за този иззет ресурс от българските предприятия, който в момента е в българската енергетика. Информирахме го за това, че дори не са необходими средства от републиканския бюджет за компенсиране на всички небитови потребители и че в края на краищата едно справедливо компенсиране, не просто няма да ни позволи да затънем като икономика, а може да ни даде огромен шанс за икономически растеж при настоящата тенденция за скъсяване на веригата на доставки в Европа“, каза Митрев.