„Жертви на прехода” – в такъв дух бе обяснението на Филко Славов, бивш командир на специализирания отряд за борба с тероризма, относно баретите, решили да прекрачат границата и да станат част от престъпния свят. Пред bTV полковникът изрази мнение, че държавата и по-конкретно липсата на адекватна политика спрямо командосите е отговорна за криминалната дейност на антимафиоти като Златомир Иванов, Алексей Петров и братя Галеви.
„Това са едни добре подготвени хора, които не трябваше да бъдат оставени на улицата. Произвеждаме барети за улицата, което е страшно. Тези хора са подбирани при невероятна конкуренция, може би един на сто, т.е. те са качествени. След това те са обучени и то в най-новите технологии и методи, запознават се добре с престъпния свят, а след това, като станат на 35-40 години, остават изолирани, на улицата. Точно това се случи в прехода, някои от тях дори да намразиха държавата си. Това е страшно, това не се прави на Запад”, заяви Славов.
По думите му в западните държави има специално внимание и грижа за професионалистите от специалните части – те се пренасочват към други структури на силите на реда, където хем могат да са полезни, хем да са „под надзор”. Това трябвало да бъде направено и в България.
„Никой не обърна внимание, че тези хора – че трябва да останат в системата на МВР. Ние с Цветанов и Борисов организирахме обучение на баретите и ги насочихме към поделенията – много от тях и сега са в системата. Целта е, че барета не можеш да си цял живот – след 35-40 вече трябва да си в оперативните служби”, каза още бившият шеф на отряда за борба с тероризма.
Той обясни, че щом поел ръководството на специализираната структура, той опитал да направи промяна по западен образец. „Отворих отряда за бившите барети, всички имаха достъп до срещи, събирания, комуникираха с действащите командоси. Това бе направено с няколко цели – от една страна напусналите структурата да продължат да се чувстват съпричастни, от друга страна – да бъдат под своеобразен контрол. Те се чувстваха ангажирани с държавата, но и наблюдавани”, добави полк. Славов.
Той изтъкна, че се познава с простреляния във вторник Златомир Иванов, но той вече бил напуснал отряда, когато Славов поел командването му. Все пак по онова време Баретата още не се занимавал с наркотици. „Мисля, че с бинго зали се занимаваше и застраховане. Те всички бяха застрахователи тогава”.
Според експерта са възможни и двете версии за покушението над Иванов – неуспешен опит за убийство или нападение с цел раняване и показност. „Възможно е целта да е била раняване или пъл не е успял да го убие – заради дестинацията, наклона, заглушителя. Ако това не е предвидено и не е проведена суха тренировка. Но има елемент и на професионализъм – както в избора на място, така и на оттегляне”.
Славов не се ангажира да коментира думите на вътрешния министър, че Алексей Петров ще е сред разследваните лица по казуса с Баретата. „Как да коментирам министъра ми? Аз съм военен човек, как мога да го коментирам – казал е каквото трябва”, заяви Филко Славов и подчерта, че е свидетел по делото срещу Петров и затова не може да говори по тази тема.