Конституционният съд (КС) позволи на бившите щатни и нещатни сътрудници на Държавна сигурност да заемат ръководни позиции в Българската телеграфна агенция.
Решението е било взето във вторник, като е подписано с особено мнение от четирима членове на КС - Владислав Славов, Благовест Пунев, Румен Ненков и Кети Маркова.
Текстът беше въведен със Закона за БТА, обнародван в края на миналата година. Ограничението беше атакувано от 56 депутати с мотива, че разпоредбата е "конституционно нетърпима и дискриминационна".
"Негативната оценка в публичното пространство по отношение на дейността на тайните служби на тоталитарната държава не бива да влияе върху упражняването на конституционните права на гражданите в съвременното демократично общество", пише в решението на КС.
Директорът на БТА се избира и освобождава от Народното събрание. КС посочва, че е недопустимо генералният директор на БТА да бъде назначаван по други критерий, освен по професионална квалификация, качества и опит. Според съда забраната представлява още непропорционално ограничаване на човешки права по смисъла на Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.
Съдиите, които са подписали особеното мнение, твърдят, че законът за досиетата не е приет само, за да осигурява достъп на обществото до информация за миналото на лицата, но и с оглед на това да се направи информирана преценка за допустимостта да продължат да заемат или да бъдат назначавани на определени длъжности. Те заявяват, че ограничението в Закона за БТА не се отнася за властова изборна позиция.
"Тази принадлежност поставя въпроса за двойствения обществен статус на лицето, сътрудничило на тайните репресивни структури, тъй като в миналото това лице е притежавало и друго, секретно положение, което не само не е "обществено", но по силата на закон е получило негативна морално-политическа оценка”, пишат магистратите.