България е на едно от първите места в употребата на нови психоактивни вещества сред учениците. Нова кампания срещу наркотиците започва в 11 столични училища. Целта е децата да се запознаят с вредата от дрогата и да не посягат към нея.

Преди седем години Мая се сблъсква с най-голямата болка – губи детето си. На 19 синът ѝ посяга към хероина.

„Сравнително бързо видяхме проблема и започнахме лечение”, каза майката.

След десет години борба със зависимостта момчето умира, а битката на Мая продължава. 

„Всеки тръгва, защото си мисли, че това няма да му се случи и няма да се зариби. И той така беше с това самочувствие, че на него не може да му се случи. Но не става така”, призна тя. 

Днес Мая е убедена, че за този проблем трябва да се говори открито. Затова се включва като доброволец в проекта „Чат от другата страна”. Целта е младежите да научат повече за вредата от наркотиците и за рисковете от най-новите видове дрога. 

„Смятам, че когато човек е загубил нещо, може да помогне  да бъдат спасени други деца. Много лесно се влиза в този проблем. Да може би носи нови емоции и преживявания, но после много трудно се излиза. Сила трябва. С много любов и разбиране към проблема, не че ние успяхме, но мисля, че в повечето случаи се успява по този начин”, подчерта Мая. 

Следващите шест месеца доброволците ще влизат в 11 столични училища. Ще се срещат с деца на различна възраст и ще разказват за личния си опит.

„Ние не можем да им забраняваме, не можем да  променяме закони. Единственото, което можем да направим, е да ги информираме и да им покажем какво може да се случи”, заяви Весела Тотева от „Фондация от другата страна”.

„Когато си зависим от наркотици, ти си като в любовна връзка с тях. Трябва всеки ден да я водиш тази битка, за да не се върнеш отново там, защото там е уютно, там е топло, там е меко и не ти пука за нищо”, допълни тя. 

Според статистиката все повече младежи посягат към новата синтетична дрога, а опасността от зарибяване най-често идва от близките приятелски кръгове.

„Младите хора са склонни да екпериментират, затова попадат под ударите на тези синтетики”, коментира Петьо Петков от сектор „Наркотици” в СДВР.

Известни личности и държавните институции  също подкрепят инициативата. Проектът ще започне от януари, а организаторите се надяват да няма още майки със съдбата на Мая.