Стотици бидони в морето до бившата резиденция „Перла" край Приморско притесниха плажуващи. В сигнал до bTV зрители се тревожат, че тоновете пластмаса може да са опасни. Част от варелите са стигнали и до сушата.
До малкия и закътан залив Мириус между „Перла" и Маслен нос се стига трудно, но гледката си заслужава. Или поне доскоро е било така. Точно там стотици плаващи в морето бидони препречват хоризонта това лято.
„Все по-малко остават чистите места по Черноморието - или ще е застроено с хотели, или ще е нещо такова. Виждал съм и преди - дървени колове набити, рибарски мрежи между тях, но в по-малки мащаби и някак си изглеждаше като част от природата,” разказа местният жител Тодор Крумов.
„Това си е живо замърсяване. Не знам кой е разрешил, до тук ми е дошло от ПВЦ и от бутилки, и от пластмаси,” допълни Иво Момчилов.
„Мидите чистят водата, това е филтър. Рибарите посмъртно няма да могат да пуснат мрежи тук повече,” коментира водолазът Живко Христов.
На километър през гората, близо до брега е устроена и база за мидената ферма, видно и от табелите, закачени по дърветата. Празни бидони са нахвърляни в гората и по скалите край няколко фургона. По всичко личи, че разширяването на мидената инсталация продължава.
„Ние работа на брега нямаме. Нямаме разположени бидони на брега. Те са струпани тук, ние ги извозваме и още с извозването, ги вземаме в морето. Нищо не остава на брега, защото ги крадат и ние гледаме на брега да няма нищо,” коментира управителят на мидени ферми Георги Хомондозлиев.
Въпреки твърденията на управителя, от община Приморско съставиха акт на фирмата - за замърсяване на общинска територия, тъй като не са издавали разрешение гората да се ползва за ремонтна база. Оказа се, че пластмасови варели са попаднали дори в резерват „Ропотамо". От екоинспекцията откриха над 30 безразборно плаващи край брега бидони. „Фирмата ще бъде санкционирана за това, че замърсява с варели морето,” коментира директорът на РИОСВ – Бургас Бойчо Георгиев.
Собственикът има още пет мидени полета в акваторията на Приморско и Созопол. Само тази инсталация ще се простира на 400 декара, след като бъде завършена. От фирмата нямат притеснения, защото документите им са одобрени от пет държавни институции и общината. В становището на екоинспекцията, издадено през 2009 г., пише, че „обектът няма да окаже отрицателно въздействие върху флората и фауната".
„„Тази дейност е разрешена от закона, няма ограничения за нея, не попада в приложението на закона, не се изисква да се прави ОВОС, задължително доклади. Това си е миди в морето. От нас нямат разрешение да слагат варели, категоричен съм! Те най-вероятно са го побългарили, вместо шамандури са сложили варели,” коментира още Бойчо Георгиев.
За това санкции няма. От ИАРА, одобрили всички документи, за да извършат регистрацията, не са открили нарушения. Категорични са обаче, че плантация може да има само в морето. „В Закона за рибарството и аквакултурите изрично е записано, че ферми за аквакултури представляват, когато са в Черно море, част от акваторията в Черно море. Никъде не е упоменато, че имат и част от сушата,” твърди Владимир Каменов от ИАРА – Бургас.
Иначе, мястото не е избрано случайно, тъй като тук мидата ставала екологично чиста. „Самото място е екологично чисто, мидата става много по-добра и много по-хубава,” смята управителят на мидената плантация Георги Хомондозлиев.
За общината в Приморско сега е необяснимо защо най-атрактивните места са раздадени за мидени плантации. В най-красивия залив, тези съоръжения, макар и законни по документи, пречат на туризма - от там не могат да минават лодки за разходки, а и на летовниците не им харесва гледката.