В открита позиция до медиите Българският хелзинкски комитет (БХК) отправи критики към оповестения преди ден проект за нов Наказателен кодекс (НК). Според организацията той „грубо пренебрегва усилията на местни и международни експерти, в много пунктове противоречи на международните стандарти и не въплъщава редица съвременни наказателно-правни принципи".

От позицията на БХК става ясно, че правосъдният министър Зинаида Златанова явно е бързала да изпълни обещанието за готов законопроект през декември без да бъде смислово издържан. Това е била и причината предложеният от експертите на организацията и други НПО, представители на академичната общност, на съдебната система и др. да не бъде взет под внимание.

„Със загриженост отбелязваме, че голяма част от усилията на тази работна група, чиято работа бе прекъсната преди два месеца, както и на международните експерти, са пренебрегнати. Очевидно министър Златанова е решила да изпълни даденото обещание да представи готов законопроект през декември тази година и да го внесе в Народното събрание, без оглед на качеството. Нещо повече, в представения проект, публикуван на сайта на Министерството на правосъдието, не са включени редица промени в първоначалния проект, по които работната група постигна консенсус”, се казва още в становището.

Според експертите от БХК не са изпълнени редица ключови указания на международните експерти и се посочват конкретните препоръки по членове и алинеи, които не са отразени в окончателния вариант:

• В общата част липсва изброяване, макар и примерно, на отегчаващите вината обстоятелства, сред които следваше да бъде извършването на престъплението по дискриминационни подбуди.

• В чл. 84, ал. 2 военните престъпления, които освен това не са транспонирани изцяло от действащите международни актове, не са включени сред престъпленията, които не се погасяват по давност.

• Формулировката на състава за изтезание в чл. 589 е неадекватна, неуместна и в противоречие с международното право.

• Възприетата в гл. 15 уредба на престъпленията против „половата неприкосновеност и половата нравственост“ робува на остарели норми и подходи, неадекватна понятийна система, противоречи на препоръките на международните експерти и се разминава драстично с постигнатия в работната група консенсус, че в окончателния вариант ще бъде представена и разработената алтернативна уредба.

• Новият състав за фотографиране, филмиране и записване в чл. 146 противоречи на международните стандарти за свобода на изразяване и следваше да се преработи. Същото се отнася и за съставите на чл. 188 и чл. 305, ал. 3.

• Много от разпоредбите на глави 34 (военни престъпления) и 36 (престъпления против мира и човечеството) се разминават драстично с международните стандарти и влизат в противоречие с решения на Конституционния съд.
За редица други притеснителни моменти БХК смята да изготви анализ и да го изпрати до институциите.