Столична община дава възможност на софиянци безплатно да подменят домашните отоплителни уреди на твърдо гориво с цел подобряване на чистотата на въздуха.

Повече от 60 години семейство Маркови живеят в къща в квартал „Люлин“. От есента 83-годишният дядо Гриша и 77-годишната баба Лили преминават на отопление с пелети по програма на Столичната община.

„От началото се отоплявахме с въглища. После влезнаха дървата, но е хамалогия. Не е чисто, прах. Откакто я сложихме тази печка на стари години се родихме – чистичко, приятно, топло. Не се гаси печка, не ходя до бараката за дърва, постоянно да внасям и изнасям", споделя Григор Марков.

„Разликата е много голяма – няма да чистиш печка, няма като изпереш прането, от комините да падат сажди. Просто е удобно и чисто. Опитахме и на ток, но на ток е доста по-скъпо и въздухът не е така чист“, казва Лили Маркова.

„Ето ми го чувала с пелетите. Наливам най-спокойно, без да се притеснявам. И утре по това време, ако е казал Господ, пак ще сложим. Ето го резервоара и това е, едно чувалче поема“, показва възрастният мъж.

Освен с пелетни котли, от общината подпомагат домакинствата и с безплатни климатици, газови уреди или радиатори за връзка с централното топлоснабдяване, с цел по-чист въздух в София.

„Най-много са кандидатите за климатици. Вече сме доставили и над 3000 уредa на пелети. Уредите са автоматични, те сами поемат горивото и са много икономични, защото са високо-енергийно ефективни с висок енергиен клас. Ползите за домакинствата са включително и по-нисък разход за отопление през зимата. Постига се и годишната норма за фини прахови частици, все по-чисто е за града и все по-малко дни имаме с превишения“, коментира Теодора Полимерова – директор на дирекция "Климат енергия и въздух" към Столичната община.

Документи за кандидатстване за смяна на топлоуредите се подават в районите администрации, а желаещи не липсват.

Необходимо е да се представи документ за собственост и квитанция за платен данък за миналата година.

„Основното условие, на което трябва да отговарят кандидатите, е да бъдат собственици на имота и да се отопляват на твърдо гориво. След като ние ги разгледаме, съобщаваме на кандидатите дали са одобрени, подписват договор и се включват в дадени поръчки“, коментира инж. Весела Ковачева – еколог на район "Сердика".

От Столичната община припомнят, че до няколко години битовото отопление на дърва и въглища ще бъде забранено.