Безплатен университет за учители, химици, математици и физици. Студентите да учат безплатно, ако изберат неатрактивна специалност, предлага министърът на образованието и науката, а целта – да се попълни дефицитът на работна ръка.
В кои специалности има най-голям недостиг на кадри?
Началото на учебната година в много университети започна с незапълнени места. В Софийския университет например при обявени близо 5500 места, 760 останаха незаети дори и след трето класиране. Празните места са предимно в катедрите по природни науки.
В специалност "Математика" например са заети сами половината места от обявените по план – прием. По физика празни остават близо 60 места, а по химия около 20.
Ако обучението им стане безплатно, студентите ще си спестяват от 200 до 800 лева годишно от семестриалните такси. Дали това обаче е достатъчна мотивация за тях да изберат неатрактивна специалност.
Матей е спечелил няколко медала от престижни състезания по математика. Ще продължи да се развива в тази наука, но не и в България.
Петър пък е многократен медалист по физика. Скоро заминава за Англия.
Камен е с медали по химия и ще продължи да учи в Оксфорд.
„Ако следването стане безплатно, може да разубеди някои хора, но мен конкретно не ме разубеждава”, казва Камен Петров.
Това е пътят на повечето ни таланти в природните науки.
„Липсата на реализация е това, което ги спъва”, заяви учителката Людмила Кирилова.
В математическия и физическия факултет на Алма матер се срещат все по-малко студенти. Стоян е избрал приложна математика. Оптимист е.
„Един човек, който е завършил математика в този университет после може да се справи с много неща според мен”, каза Стоян Апостолов.
А ръководството на математическия факултет вече е взело нещата в свои ръце.
„Всички, които са приети математика и статистика с максимален бал, ги освободихме от такса”, съобщи деканът доц. Първан Първанов.
Безплатното обучение ще бъде под формата на трета стипендия за студентите от дефицитните специалности.