Няма да има забавяне в строителството на магистрали и ремонтите на малки пътища, въпреки очакваната оставка на правителството. Такъв ангажимент пое министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева. В четвъртък тя и колегата й Данаил Папазов - министър на транспорта, отчетоха работата си за изминалата година.

За тази година Министерството на регионалното развитие отчете 1 355 км построени пътища за 871 млн. лв. Завършила е рехабилитацията на 270 км второкласни и третокласни пътища. Миналата година е завършено строителството на 68 км магистрали и е започнало изграждането на 42 нови километри.

Транспортното министерство пък отчете, че в момента се ремонтират над 100 жп участъци, както и
над 50 км ремонтирана пътна инфраструктура. В най-тежко финансово състояние е БДЖ - за фирмата се чака помощ от 170 милиона лева.

Пари се търсят за шуменската фирма, която изгражда отсечката Шумен - Белокопитово от магистрала „Хемус”. От фирмата плашат с протести.

Без да е получила нито лев от началото на годината, шуменската фирма продължава да строи най-новата отсечка на аутобана. 600 работници трети месец са без заплати и търпението им се изчерпва.

„Работят бригади, които изпълняват само съоръжения, за да могат те да вървят. Както виждате магистралата е пуста, земни работи не се изпълняват, няма изкопи, няма насипни работи, нямаме горива”, обяснява инж. Асен Тодоров.

Общо около 13 милиона лева дължи държавата на строителната фирма за изпълнените дейности по обекта до момента през тази година. Оттам заявяват, че са спазили всички изисквания и са представили нужните документи за текущи плащания пред Пътната агенция.

„Просто напрежението вече е много голямо, нямаме никакви оборотни средства, притискат ни от банките, хората не могат да живеят без пари. Безкрайно е тежко и неудобно и няма как да погледнеш човек и да му кажеш, че няма как да му платиш, защото държавата не му е платила”, коментира Петя Стоянова от фирмата строител.

От строителното министерство и пътната агенция обясниха, че до момента от шуменската фирма не са представили сертификати за извършена през тази година работа.

„Изпълнителят е получил аванс от 6 милиона, което представлява 10 на сто от парите. Този аванс е изплатен, през 2013 година е изпълнена работа за 5 милиона, също е изплатено. През 2014 година няма изготвен и приет график за изготвени строително-монтажни работи, в министерството не са постъпвали сертификати за изпълнена дейност през 2014 година”, посочи Десислава Терзиева.

Министърът е внесла искане правителството да отпусне целево финансиране за обекта, тъй като този строеж се финансира от бюджета и се определя като изключително важен.

Държавата пусна на 30 юни рекорден брой обществени поръчки. Пътната агенция е обявила цели 54 търга наведнъж, за около 400 млн. лв. Целта очевидно е да се хванат старите разпоредби на Закона за обществените поръчки, които действаха до 1 юли.

Сред търговете са ремонтите на отсечките Самоков-Ихтиман, Живково-Веринско, Ямбол-Средец, част от Западната дъга на София. От Агенция Пътна инфраструктура казаха, че ще продължат да работят по тези проекти, което и да е правителството.