Все повече страни въвеждат забрана за влизане със смартфони в час. Проверяваме възможно ли е и у нас. Оказва се, че в някои учебни заведения в България вече има подобна практика.

Проверката ни започва от столичното 20-то училище. Най-малките по принцип не носят мобилни устройства, казва логопедът Лиляна Йорданова.

В прогимназиалните класове от април има нови правила. „Идва ученикът сутринта, изключва звука на телефона си, поставя го в шкафа, заключва и влиза в класната стаята“, разказва тя.

Решението идва след анонимно онлайн допитване до младежите. Повече от половината смятат, че дисциплината се нарушава с използването на телефони.

 

„Подобри се дисциплината, учебният процес и живата комуникация. Защо беше анкетата - за да поискаме тяхното мнение, да насочим фокуса към тях, да не е просто забрана, а да е нещо осъзнато“, допълва логопедът Лиляна Йорданова.

Проверяваме колко склонни са да направят същото и гимназистите: „Като си оставя телефона, съм по-концентриран, зависи от предмета“, казва един от учениците.

„Най-важното нещо за един тийнейджър е телефонът, целият му живот е в телефона“, споделя друг.

 

 

Директори признават, че това е труден процес, но не и невъзможен. „Това са ученици на друга възраст, тийнейджъри, доста по-осъзнати, със своето разбиране за личната свобода и независимост и неприкосновеност. Но има и деца, които осъзнават, че това им пречи и това сякаш е първата бяла лястовичка“, посочва Емилия Богданова-Иванова, директор на 9.ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“.

От Министерството на образованието припомнят, че учениците не трябва да използват телефони в час. Училището само решава как да „оптимизира климата“ в клас. А родителите са ключов фактор.

 

„Съветвам ги просто по-малко да гледат, не може да се ограничи, защото масово децата гледат и ще се чувстват като аутсайдери“, казва Габриела Генадиева, която е родител на три деца.

„Важен фактор при реализиране на тази политика в училище са родителите, като тенденцията е, че има все по-голямо разбиране от тях телефоните да се оставят от учениците на специално обособени места преди часа и да се взимат от тях след приключването му", допълват от МОН.