Над 50 000 двойки с репродуктивни проблеми у нас имат нужда от донорски генетичен материал. Дарителите обаче са крайно недостатъчни, сочат официалните данни. През последните 2 години донорите са под 800, като значителната част от тях са жени.
При този брой чакащи - от 2017 г. досега са се родили близо 1300 бебета, заченати с генетичен материал от български дарители.
През 2020 г. - 324 деца, а през 2021 г. - 116. За да започне процедура с дарена яйцеклетка, една жена трябва да чака между 6 месеца и година.
За да има дете Борислава Георгиева преминава през два неуспешни бременности и седем ин витро опита. През 2016 г. разбира, че може да роди само с донорска яйцеклетка. Получава я след 5-месечно чакане. Така през 2021 г. се ражда Влади.
„Всички жени искат да са майки, но от толкова чакане не съм предполагала. Не съм очаквала такава любов, която не може да се опише. Такова щастие голямо ни донесе това детенце“, разказа Борислава.
У нас пациентът не плаща за репродуктивните клетки, но сам покрива ин витро процедурите с тях. Финансово помагат неправителствени организации, както и някои общини. На този етап фондът за асистирана репродукция не покрива процедурите с донорски материал.
„Няма достатъчно донори. Представете си фонд асистирана репродукция дава 20 заповеди – тези 20 заповеди отиват в клиниката и ти имаш срок за изпълнение една година. Само че за тази година има записани други хора. Това означава ти да предрешиш всички. Донорството е невероятно хуманен акт. То носи живот“, заяви Виктория Георгиева от Фондация „Майки за донорство“.
В момента за яйцеклетки от български донор се чака между 6 месеца и година.
„Има групи жени, на които преждевременно яйчниците са спрели. Тези, които са се преборили с онкологични заболявания и не са замразили яйцеклетки навреме. Момичета с тежки оперативни интервенции, жени, изкарали тежка ендометриоза“, заяви специалистът по репродуктивна медицина и основател на МБАЛ „Надежда“ д-р Георги Стаменов.
В момента експертен съвет към здравното министерство обсъжда и регламент, според който горна възрастова граница за даряване на яйцеклетка да няма. След 38 години обаче ще е задължителен генетичен скрининг на дарителя. Според д-р Стаменов не това, а информационните кампании биха стимулирали донорството.
„Една донорка, прехвърлила 36-37, въпреки голямото си желание не би могла да бъде от голяма полза“, смята той.
Обсъжда се и донорите на гентеичен материал да могат да дарят до пет пъти.