Драконовски мерки срещу футболното хулиганство. До 15 дни арест, глоби до 5000 лева за вандализъм на стадиона и до 320 часа обществено полезен труд - това са само част от поправките в Закона за опазване на обществения ред, който ще влезе за обсъждане в парламента.
Най-спорната поправка в закона е забраната за деца на стадиона. Ако мачът се играе след 22 часа, деца на трибуните няма да се допускат. Непълнолетните - от 14 до 18 години, ще имат право да гледат мачове на живо, само ако са с пълнолетен придружител. В планираните законови промени пише, че един възрастен може да доведе на мача не повече от три деца.
Драстичен е и скокът на глобите за футболно хулиганство. От 1000 до 2000 лева ще плати всеки, хванат на входа с пиратки, ножове или самоделни бомбички. От 3000 до 5000 ще е глобата за повторно нарушение. Който не може да я плати, ще копае градинки и ще мете улици – с други думи ще полага общественополезен труд от 80 до 320 часа.
„Всяка мярка срещу нарушителите води до респектиране на всички. Разбира се, те са гъвкави спрямо наказанията, които им се налагат. Ние също прилагаме едно гъвкаво законодателство, което ще се мени с течение на времето”, коментира Георги Георгиев – СДВР.
От фенклубовете приветстват идеята за законови промени, но са категорично против да се завишат така драстично глобите. Най-възмутени са от забраната да се водят деца на стадиона след 22 часа.
„Нека се погрижат да пазят здравето на децата в училищата. Да подгонят кварталните дилъри, тези, които продават спринцовките, а на стадиона ние ще се грижим за децата”, смята Димитър Ангелов – Дучето.
Поправката, която обаче приветстват дружно и полицаи, и футболни фенове, засяга възможността всеки осъден или глобен да обжалва решението на районния съд. До момента наказанията влизаха в сила веднага, а санкции се налагаха по бързата процедура.
В списъка от забрани влиза продажбата на напитки в твърди опаковки в деня на мача. Законопроектът предвижда още да се обучат и назначат стюарди, които да следят за реда по трибуните, за да са в помощ на полицията. Другото задължение на организаторите е да монтират поне по една камера във всеки сектор, а сигналът да се следи на контролни монитори по време на мача.