Порои наводниха Подбалкана. Бедствено е положението в Карловско - евакуация, скъсана дига, разрушени мостове и села без връзка.
Най-тежка е обстановката село Богдан, където около 20 души са евакуирани с хеликоптер, съобщи на брифинг в село Каравелово областният управител на Пловдив Ангел Стоев.
Други 2 жени и едно дете са спасени. Към момента продължава евакуацията на 6 човека от селото, които се изкарват по въжета.
Селото беше напълно откъснато от света, тъй като са разрушени мостове. Въпреки изключително тежката обстановка няма загинали и пострадали хора.
В село Слатина има три напълно разрушени къщи и един магазин. В село Богдан е разрушена една къща, а в село Каравелово някои къщи са частично разрушени.
В момента от другата страна на реката има 100 военнослужещи с 10 единици техника, съобщи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„Късметът на село Богдан е, че военнослужещите от 61-ва бригада бяха на мястото на събитието веднага и оказаха помощ на населението. Към момента няма бедстващи и пострадали хора“, каза още адмирал Ефтимов.
В най-критичните точки работи хеликоптер и ще продължи да работи до светлата част на денонощието, допълни той и уточни, че има готовност за втори хеликоптер.
„В момента се извършва разузнаване за състоянието на мостовете, за да може да се свърже село Богдан с другата страна на реката“, обясни адмирал Ефтимов.
Предвижда се с хеликоптери да се доставя храна и вода за тези, които са от другата страна на реката. Специалисти сапьори ще огледат местността къде може да се постави понтонен мост, за да може да се осигури връзка.
Евакуираните по въздух хора ще бъдат транспортирани до щаба на 61-ва бригада в Карлово, където след това с помощта на общината ще бъдат настанени в подходящи условия, отбеляза адмирал Ефтимов.
В болницата в Карлово са създадени условия за тяхното настаняване, информира областният управител на Пловдив.
На две места дигите на река Стряма са повредени, но няма допълнителна опасност от тази повреда, съобщи гл. комисар Николай Николов.
„Министър Шишков ще поеме своите ангажименти по отношение на инфраструктурата, да дойде да огледа, да види нуждата от възстановяване на пътища и мостове““, обясни той.
Директорът на пожарната определи като чудо факта, че до момента няма новини за загинали и пострадали хора.
Национална следствена служба работи на терен, съобщи Юлияна Петкова, зам.-директор на НСлС.
„Сформиран е екип от следователи, който води разследване за извършено престъпление по смисъла на чл. 335, ал. 2 от Наказателния кодекс – причиняване на наводнение по непредпазливост, тъй като не са налице никакви доказателства за умишлена дейност. Разследването започна с оглед на местопроизшествието с дрон, благодарение на което са придобили първоначални впечатления“, допълни Юлияна Петкова.
Тя констатира, че е възможно да се разшири предметът на разследването.
По думите й ще бъде изискана информация и ще бъдат разпитани длъжностни лица от Басейнова дирекция в Пловдив, за да се установи чия е отговорността по поддържането на горския фонд, защото имат първоначални данни за неконтролирано изсичане на дървесина, което би могло да бъде причина за случилото се.
Междувременно два спешни медицински екипа от ЦСМП-Пловдив са изпратени в Карлово. При необходимост те ще оказват неотложна помощ на евакуираните жители в засегнатите от проливните дъждове и наводнени населени места в Карловско. С новите попълнения мобилните екипи в района се удвояват.