Държавата „впряга" сили да намали за 7 години бедните българи с 260 000. Още тази година психолози влизат в бюрата по труда, за да работят с хората, които дълго време са без работа.

Става дума за атуализираната стратегия на България за периода 2013-2020 г., която предстои кабинетът да одобри, защото България е длъжна да разполага с такава.

В момента малко над 58% от българите между 15- и 64-годинишна възраст работят. Целта е след две години този процент да скочи на 72. С други думи, всяка година до 2015 г. държавата трябва да осигурява заетост на нови 100 000 души, сметнаха експерти.

34-годишната Людмила Методиева например е без работа от месец. Сега търси алтернатива в бюрото по труда, но не вярва, че там ще получи помощ. „Бюрото предлага същите неща, ка,то в сайтовете,” сподели тя пред bTV.

В българската стратегия за заетост за следващите 7 години се предвижда създаване на „Виртуална служба за заетост" - т.е. онлайн регистрация, информиране и консултиране на безработните. До няколко месеца общо 35-тима психолози влизат в бюрата по труда във всички областни градове, за да работят с хората, които дълго време стоят без работа. Редом с тях ще бъдат назначени и десетима от така наречени „кейсмениджъри".

„Поемат най-трудните случаи на хора, които са безработни от дълго време, имат лични проблеми, имат здравни проблеми, и това им пречи да си намерят трайно работа,” коментира за bTV Елка Димитрова от Министерството на труда и социалната политика.

„Кейсмениджърите" ще помагат за намирането на работа, но и ще следят какво се случва след това - дали човекът се е вписал в средата, дали не закъснява за работа, дали си изпълнява задълженията.

Предвижда се още във всеки голям град да се създаде идустриална зона, а в 4-5 града и центрове за научно-изследователска дейност. Подробен план за регионите с най-голяма безработица и ниски доходи обаче няма, предупредиха синдикатите.

„По-скоро е в начален етап, според нас в тази стратегия трябва по-подробно да е отразено в краткосрочен план, да не говорим за дългосрочен,” смята Емил Димитров от КТ „Подкрепа".

Според Росица Янкова от КНСБ е нереалистично толкова мащабна стратегия да се изпълни с малък ресурс. За изпълнение на стратегията са планирани близо 2 млрд. лева.

В стратегията е заложено и разработването на Национална система, чрез която да се проучва и прогнозира потребността от работна сила, за да се съобразят учебните планове и квалификационни курсове с реалните нужди на бизнеса.Към социалното министерство вече работи специално звено с тази цел - но тепърва предстои да излезе с конкретни данни.

Актуализираната стратегия по заетостта предстои да се разгледа от правителство, синдикати и бизнес във вторник на Тристранния съвет, а след това да се гласува от кабинета.