Здравеопазването у нас става все по-скъпо и по-неефективно. По данни на работодателите от Стопанската камара, почти 1/3 от българите нямат реален достъп до качествено лечение, държавата се оттегля от финансирането на системата, а Касата трябва да плаща за всички, независимо дали са осигурени или не.

Липса и неправилно разпределение на парите и лоша организация са основните проблеми в сектора, показва анализът на Българската стопанска камара. Въпреки че има над 1 милион неосигурени българи, в момента здравната каса покрива 81% от общите разходи за здраве. В същото време държавата плаща все по-малко.

Отчита се и почти двойно увеличаване на разходите за болнична помощ, без да се регистрират промени в здравния статус на населението. Освен това парите се разпределят неравномерно и така реално хората в малките населени места нямат реален и лесен достъп до качествено здравеопазване.

Повече от половината от парите за болници през миналата година касата е изплатила на лечебните заведения в София, Пловдив и Варна. За болницата в Монтана, през която годишно минават над 20 000 болни, са платени малко над 23 милиона лева, или 1% от парите.

„2013 година нашата болница не е получила нито един лев от Министерството на здравеопазването, ние сме държавна болница и нашият принципал е Министерство на здравеопазването. Според мен, за да се преодолее този срив във финансирането, задължително трябва да се намали бройката на болниците, които сключват договор със Здравна каса”, заяви шефът на болницата в Монтана д-р Цветан Тодоров.

С над 70% са скочили разходите за лекарства и медицински консумативи за последните 5 години, сочи още анализът на Стопанската камара. Близо 80 на сто от средствата обаче са за сметка на пациентите, а само 22% се покриват от касата. Отчетена е и липсата на лекари и медицински сестри. Според данните, у нас едва 5% от медиците са под 30-годишни.

За последните 6 години над 3000 лекари са напуснали България. „Няма повече да позволим негативите на системите и грешните решения на политиците да рефлектират върху лекарите в България. Мисля, че те достатъчно понесоха”, коментира председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.

Според стопанската камара системата се нуждае от радикални промени. Едно от предложенията е управлението на касата да се избира от надзорния съвет с публичен конкурс, а не от парламента. „Няма място парламентът в такива осигурителни отношения, които осигурителните лица трябва да решат - кой и как да се финансира и кой да управлява парите”, категоричен е председателят на БСК Божидар Данев.

Критичният анализ на системата ще бъде изпратен до парламентарната здравна комисия, Министерството на здравеопазването и премиера, а Българската стопанска камара заедно със съсловната организация на лекарите ще подготвят нова стратегия за сектора.