Малко населено място у нас стана пример за толерантност. Доста преди българският съд да признае, че брак сключен между французойка и австралийка им дава права у нас, село Паламарца прие двете жени.

100 от къщите в търговищкото село Паламарца са собственост на чужденци. Има хора от различни европейски страни, както от Нигерия и Тайланд. Къща там имат и Мариама и Кристина. Макар че двете жени идват рядко, хората в селото ги харесват много.

Двете жени наели хора от селото на работа, докато траел ремонта на къщата им.

„Много добри момичета са. Винаги като дойдат питат как са жителите на селото, как си ти, интересуват се, по нищо не показват, нещо да провокират другите, съвсем нормално”, каза кметът на селото Георги Георгиев.

Според младежката организация "Действие", която защитава правата на хомо и бисексуални, и трансджендър хора, съдебното решение по казуса на Мариама и Кристина е знак за надежда.

„Че хомосексуалните семейства, които сме тук, живеем в България и имаме деца, ще получим, надяваме се в скоро време, някакви правa, свързани най-вече с това да наследяваме един друг себе си, да можем да имаме права върху децата си”, каза Венета Лимберова, председател на младежка ЛГБТ организация "Действие".

Още едно подобно дело чака разглеждане от Върховния административен съд, то е на български гражданки, сключили брак във Великобритания.