Българският участък на морския газопровод „Южен поток" получи положителна Оценка на въздействието върху околната и социалната среда (ОВОСС), съобщиха от компанията „Южен поток транспорт”.

Докладът е изготвен от международните експерти URS Infrastructure and Environment UK Limited и потвърждава заключенията, че строителството и експлоатацията на тръбопроводите в морски води не се очаква да имат значително влияние върху екологията на Черно море и българския бряг, където морският газопровод излиза на сушата. Това се посочва в официално съобщение на компанията.

ОВОСС се изготвя в съответствие с насоките и стандартите на международни финансиращи институции за работа, съобразена с околната и социалната среда, посочват от компанията. Другата процедура в Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) в съответствие с националното законодателство.
Морският газопровод „Южен поток“ получи положителната оценка от българското Министерство на околната среда и водите, но тя бе обжалвана и се очаква решението на съда да стане факт през октомври.

След поредица от предупреждения за несъответствия на проекта със законодателството на ЕС в края на май Европейската комисия поиска „Южен поток” да бъде спрян, а кабинетът „Орешарски” бе предупреден за предстоящи санкции срещу България заради неспазване на европейските правила в споразуменията за газопровода.

Скандал предизвикаха и промените в Закона за енергетиката, които въведоха понятието морски газопровод по предложение на депутатите от левицата Таско Ерменков и Явор Куюмджиев. С това понятие морската част на газопровода трябваше да се изключи от Третия енергиен пакет на ЕС, а Реформаторският блок стигна по съдебен път до документи на Министерство на икономиката и енергетиката, в които се съдържат предложения за „ремонт” на ЗЕ, писани именно от „Южен поток Транспорт”.

Морският участък на газопровода е дълъг 931 км, започва от района на руския град Анапа, пресича турската и българската икономическа зона в Черно море и излиза на българския бряг близо до Варна. Турското екоминистерство вече даде положителна оценка на проекта.

„Докладът за ОВОСС разглежда по-детайлно въздействието на инвестиционния проект върху населението и уязвимите групи в околността. Оценката също така показва, че проектът временно ще донесе известни икономически ползи в резултат на допълнителните възможности за трудова заетост и увеличено търсене на продукти и услуги по време на строежа”, се посочва в съобщението.

„Южен поток транспорт” кани „всички заинтересовани страни” се запознаят с предварителния Доклад за ОВОСС и да дадат обратна връзка на срещите с представители на компанията във Варна и региона.