Българското правителство отговоря на терористичните заплахи с нова стратегия. Тя е написана и в момента се обсъжда.
Планът предвижда догодина в държавата да разработи "методика за установяване на сайтове", от които идва екстремистка пропаганда.
От МВР обаче сигнализират, че работят с бронежилетки с изтекъл срок на годност и с недостатъчно на брой IT-експерти.
Планът предвижда догодина в държавата да разработи "методика за установяване на сайтове", от които идва екстремистка пропаганда.
„Нямат достатъчно ресурс – най-вече да наемат добри специалисти. Може да имат голямо желание, но държавата не им позволява”, казва Спас Иванов, специалист по информационна сигурност.
Източниците ни в технологичния бранш имат съмнения, че наши добре обучените IT-специалисти дори обслужват „Ислямска държава”, привлечени от високо заплащане. Организацията активно използва иновативни приложения за смартфон, от които управлява туитър акаунтите на хиляди потребители.
Извън интернет - при хипотетичен сблъсък с терористи, родните полицаи ще се изправят срещу тях с бронежилетки с изтекъл срок на годност.
„С производство 2001 година, рециклирани са през 2009 година, като една жилетка има срок на годност 5 години”, обясни Иван Мусков, криминален полицай от МВР-Плевен. Те са направени от кевоар, който е много плътен найлон. Найлонът старее и губи качествата си.
Снабдяването с бронежилетки изобщо не фигурира в стратегията на правителството за борба с тероризма.