Известни са като "морските тюлени на България", но те самите предпочитат да бъдат наричани "бойни плувци".
За първи път легендарното формирование на флота разкрива за зрителите на bTV най-интересното от 50-годишната си история.
Днес морският специален разузнавателен отряд празнува половин век от създаването си.
Началото на военноморският специален разузнавателен отряд е сложено преди 50 години на 1 октомври 1970. Сред първите в отряда е капитан I ранг Николай Николов.
„Така успявахме да ги подготвим. Знаят, че като пратят групата в Турция или Гърция, вероятността да се върнат е 10 процента. Това си е по световни статистики при използване на такива групи. Преодолява се и това“, разказа о.з. капитан I ранг Николай Николов.
За работата в отряда е необходима изключителна физическа издържливост и психическа устойчивост.„Често са тренирани по този начин, в зоната на прибой в морето и са тренирани по този начин, на необорудван бряг, където неподготвен човек е трудно да се справи. Именно това нещо осигурява тактическа изненада на бойното поле“, обясни кап. II ранг Герман Славов.
И тъй като действат основно във водата бойните плувци преминават през специална програма на обучение.
„Трябва физически всеки един от нас да е подготвен, имаме си нормативи, всеки колега трява да ги подкрива. Ако мога да го разгранича - парашутният скок е по-опасен, а водолазното гмуркане е по-вредно за организма. Примерно, стоварват ни някъде на километър от обекта, който трябва да атакуваме, разузнаваме и ние по водолазен способ се прехвърляме в тила на врага и оттам вече започва цялата работа“, каза старшина II степен Любомир Павлов.
"Налага се да свикнем с тази дейност, иначе не сме за тук. Морето само решава кого да остави и кого да си вземе", каза офицерски кандидат Петър Маринов. Как се подготвят бойните плувци от "ТИХИНА" и какви мисии изпълняват - ще ни покажат Габриела Наплатанова и операторът Любен Кацаров в bTV Репортерите, в събота след вечерните новини.