Критичното мислене и работата в екип са много необходими за реалността, пред която сме изправени. Това каза в предаването „Лице в лице” преподавателят Христо Господинов.

„Опитвам се децата, които минават през мен, през моите часове в Американо-английската академия, поне да мислят, да разсъждават, защото в днешния динамичен свят това е много важно – критично мислене, работа в екип. Ние сме изправени в една реалност, в която точно това е необходимо, все повече изпитваме необходимост от хора, които могат много бързо и гъвкаво да се адаптират, имат необходимите умения за работа в екип, имат необходимите качества да се вработят бързо в екип и да проявяват критично мислене”.

Преди няколко дни учителят и негови ученици се върнаха от Йейл, където участваха на последния кръг на състезание по дебати. Там е имало над 2000 участника, над 600 отбора от над 40 държави. В тази възрастова група нашите момичета са били единствени представители на България в това състезание и са се представили отлично, каза Христо Господинов.

По думите му темите там са били изключително съвременни и важни, като например дали черните пазари играят такава важна роля сега, както в миналото, дали трябва все още да има ООН или да има обединени градове например.

Според него най-интересното е, че децата имат възможност да използват мобилните си телефони и таблетите в рамките на 15 минути. Идеята е отборът да покаже, че може за 15 минути и да надгражда информацията, а не само да я намери.

„Дори да е нещо, което не разбираш като материал, да имаш критично мислене и да намериш точките, с които да представиш добре отбора си”, обясни преподавателят.

Децата показват, че имат критично мислене и могат да отсяват информация, каза още Господинов. Това състезание включва и писане на есета, тестове, интервюта. Стимулира се и логическото им мислене.

По думите му участниците са обединени от това, че имат желание да опознаят други държави и култури.

Учителят е бил жури на деца от други страни и сподели, че е бил много приятно изненадан от школата на Кения. Във финалния дебат, на който се явяват общо осем участници от всички държави, един от тях е бил именно от Кения. Момичетата от ОАЕ също са се представили на много добре и са били класирани най-напред в отборното писане.

Бахрейн и традиционно силните китайци, японци, Индия, Тайван, Сингапур, Малайзия също са имали много добро представяне.