Български имунолози ще патентоват нов метод за изследване на клетките, който може да даде обяснение, какво в човешкия организъм причинява усложненията от COVID-19 и защо те са по-чести при възрастни. Работата им е плод на 10-годишни проучвания и тестове, които могат да имат голямо приложение в борбата с коронавируса.
След като вирусът навлезе в човешкия организъм, той активира сложен молекулен комплекс, наречен инфламазома. Според учени от Института по биология и имунология на размножаването - това е основният причинител на тежките усложнения. Той задейства свръхреакция в клетките, която води до увреждания в тъканите и имунната система.
„Имунните клетки - всичко, което те заподозрат, че има патоген в него, се опитват да го убият и изядат“, заяви проф. д-р Сорен Хайрабедян.
При младите тази молекула се активира по-трудно, затова те прекарват вируса по-леко, твърдят учените.
„Има един основен процес при стареенето – колкото повече стари тъкани имаме, толкова по-бавно работят тези клетки“.
Учените все още търсят обаче точно кои части от вируса активират този молекулен комплекс. За да ги открият, те ще използват система, която сканира в реално време всички активни процеси в клетката. Системата е разработена от Харвард и Оксфорд и преди 2 години е използва от НАСА.
„Първо може да направим ранни маркери за диагностика“.
Това ще помогне и за създаването на лекарство. В същото време учени от най-голямата европейска болница – „Шарите“ в Германия, за първи път установяват, че в здрави хора има имунни клетки, които са се изградили на база на предишна среща с други Коронавируси. Най-често те са срещани при младите и децата.
„Те се заразяват, но имунната им система е предварително подготвена, успява навременно да реагира адекватно и да отстрани вируса преди още ние да сме развием каквато и да е симптоматика“, обясни Росица Ташкова.
Статистиките в България сочат, че 68% са заболелите на възраст до 59 г., а 32% над 60 г.