България зае челно място в още една негативна класация - този път за незаконно изсичане и търговия с дървесина. Данните са от изследване на международната природозащитна организация World Wild Fund.
Страната е сред държавите, които не са адаптирали националното си законодателство към европейското или са приели закони, които не могат да ограничат незаконния дърводобив.
Според предварителните данни на изследване на WWF за последните 10 години годишният обем на незаконната сеч в страната ни достига 2,4 млн. куб. метра. Годишно чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство генерира скрити приходи от около 120 млн. лева.
В европейската класация на световната организация на първите места по ограничаване на търговията с незаконна дървесина са Великобритания, Дания и Финландия. И докато останалите страни се борят с вноса и продажбата, то България сама генерира износ на незаконна дървесина. Най-често продаваме в Гърция.
„Ормана" е защитена местност, намираща в землището на Ямбол. Дом е на уникални за страната ни растителни видове. Вместо да се пази обаче от години мястото е жертва на масова сеч.
Кубик по кубик, според данните на WWF, годишно у нас незаконно се изсичат над два милиона кубика дървесина. Данните на Изпълнителната агенция по горите сочат, че през последните години задържаната дървесина по актове и констативни протоколи достига до 27 000 кубични метра годишно.
„Държавата отчита контрол - проверени са еди колко си склада, еди колко си камиона, но реалните резултати са, че при тези проверки се отчитат ужасно много нарушения, като например превозването на дървесина с фалшивни превозни билети, некоректни превозни билети или без билети. Описване на дървесината в складовете по нерегламентиран начин, което показва, че тя е с незаконен произход и всичките тези нарушения дори да бъдат санкционирани наказанията са или слаби или изобщо не се плащат от нарушителите”, обясни Александър Дунчев, експерт програма „Гори", WWF България.
Занижен контрол, ниски санкции и лоша събираемост - това е ситуацията у нас, според световната организация. Ако нещата не се променят, съвсем скоро заради всичко това България е заплашена от наказателна процедура от Европейската комисия.
А голяма част от ямболската местност „Ормана” вече е изсечена. Според служителите в местното горско стопанство те могат да охраняват само ако имат договор с общината. Той трябва да се сключи след официално искане, но такова няма. Там няма и наказани за незаконна сеч.
По данни на Световната банка на всеки две секунди в света изчезва гора с размерите на футболно игрище заради незаконни сечи. България е сред държавите с най-много гори в Европа, като те покриват около една трета от територията на страната ни. Унищожаването им води до ерозия на почвата, свлачища, загуба на водоизточници, както и до заплаха за много животински видове и растения - някои от които са световно застрашени.
От Изпълнителната агенция по горите отказаха интервю, но отговориха, че за първите шест месеца са съставени над 7 500 акта за незаконна сеч и други административни нарушения при търговията с дървесен материал. Наложените санкции надхвърлят 760 000 лева.