Състрадание и страх предизвикват у българина хората с психични заболявания и проблеми. Данните са от национално проучване - част от кампанията "Приеми ме, аз съм факт", срещу дискриминацията към тях.

Почти 60% от запитаните смятат, че психично болните имат нужда от подкрепа и разбиране, над 25 на сто, че те трябва да живеят в специализирани институции, а близо 13%, че те може да са опасни.

Почти половината българи изпитват съжаление към хората с психични заболявания, над 37% изпитват притеснение, а близо 19% се страхуват от тях.

Калина Ташева и Ирина Калбанова са част от екипа на Комплекса за психично-здравни услуги в район "Слатина". Двете работят с хора с тежки психични страдания. Ирина е социален работник, а Калина експерт от опит - самата тя има диагноза. Доволна е, че повече от половината хора у нас, според проучването, осъзнават, че психичноболните имат нужда от подкрепа и помощ.

Повечето хора с психични заболявания са много чувствителни, много деликатни, с нежни души, казва Калина Ташева.

По-голяма част от младите у нас смятат, че психично болните трябва да живеят отделно от другите.

„Всичко това говори за наличието на стигма, предразсъдъци, стереотипи, дискриминация спрямо психично болните”, коментира д-р Вяра Ганчева, социолог от Института за изследване на обществата и знанието при БАН.

Освен обществото, самите психично болни се изолират, а понякога, за да бъдат приети сред другите - се опитват да омаловажат проблема.

„Борбата със стигмата е всъщност опит да се обясни на хората, че едно психично разтройство е лечимо и не е факт, който не може да бъде преодолян”, каза доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи.

В този екип не стигматизират, а работят заедно.

„Проблемът в отношението към психично болните е, че има едно изключване. Това са хората, които никой не иска да поглежда. Те все едно не съществуват”, коментира Ирина Калбанова.

Калина е оптимист и смята, че нещата могат да се променят в положителна посока.

Освен Калина още няколко човека с диагнози помагат на хора с тежки психични страдания.