Български лекар спечели дело срещу ЕК в Съда на публичната служба на ЕС в Люксембург заради съмнения за нагласен конкурс при избор на изп. директор на Европейската агенция по лекарствата (ЕМЕА). Това съобщи „Труд”, цитирайки Катина Бончева от адвокатска кантора "Екимджиев, Бончева и Черничерска" в Пловдив.
Делото е заведено от д-р Емил Христов, ексшеф на Изпълнителна агенция по лекарствата у нас. Причината е, че лекарят участвал в конкурс на ЕМЕА за неин директор, но останал недоволен от резулата и със съмнения за нагласен избор. Конкурсът спечелил италианецът Гуидо Рази.
Българинът твърди, че при избора са нарушени принципите на добра администрация, обективност, безпристрастност, липса на конфликт на интереси. В етапите на процедурата участват два органа. Първият е Европейската комисия. Тя предлага списък с кандидатите, които отговарят на изискванията за поста и да ги изпрати на Управителния съвет на Агенцията.
"Решението на Съда в Люксембург констатира сериозен дефект по процедурата за избор на изп. директор на ЕМЕА през 2011 г. Нарушението е свързано с участие на едно и също лице с решаващи правомощия както в частта, провеждана от ЕК, така и при избора от Агенцията по лекарствата. Съдът определя това като грубо нарушение на задължението за безпристрастност и в противоречие с хартата на основните права на ЕС. Поради тази причина изборът на директор е отменен", обясни адвокат Бончева.
Ако решението не се обжалва, ще се проведе нов конкурс, а казусът отива на втора инстанция в Общия съд на Европейския съюз. За пръв път българин завежда дело, защото Еврокомисията е нарушила правата му, като всеки гражданин на ЕС.