България е в челото на класацията по брой на инфаркти. Според лекарите една от причините е липсата на профилактика. Добрата новина е, че инвазивната кардиология вече не е лукс дори за малките болници. Примерът е от Хасково, където пациентите с болни сърца получават помощ веднага.

Първите 60 минути след инфаркт са решаващи при лечението на пациента, затова и лекарите го наричат златния час, който спасява живот. Това добре разбира Недялка Георгиева - на 75 тя получава втори инфаркт. Първият път я спасили на косъм, защото се наложило да бъде транспортирана в друг град. Сега обаче лечението идва на 10-тата минута. „Веднага ме сложиха на масата. Много съм доволна от лекарите. Просто толкова бързо реагираха. Благодаря, че ми върнахте сърцето и здравето”, казва възрастната жена.

Тя се оставя в ръцете на д-р Севдалин Топалов. За лекаря, който е оперирал хиляди пациенти, интервенцията е рутинна, но въпреки това изненадите не липсват. „Един млад мъж, който беше с т. нар. стволов инфракт, а те много рядко оживяват, но за мой, и негов късмет най-вече, нещата се получиха много добре. И той е жив и здрав. Любопитното е, че той е на 54-55 години вече, след три месеца дойде много добре и каза че има 400 кила ракия и кой щял да я пие. Нашия отговор беше, че той вече не трябва да пие ракия”, разказва кардиологът.

Най-големия враг на сърцето са цигарите, алкохолът и мазните храни. Според статистиката инфарктът по-често удря мъжките сърца, но след определена възраст жените са по-застрашени.

Има обаче и много митове, които лекарите отричат - например, че учестения пулс убива по-бързо сърцето. „Това са митове, че човек се е родил с определен брой удари на сърцето. Това не е вярно", уверява д-р Севдалин Топалов.

Най-лесният начин да установиш колко бързо бие сърцето е чрез измерване на пулса. Ако ударите са над 100, това натоварва сърцето, но не го убива. Ако обаче са под 40, със сигурност сърцето има нужда от ремонт.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google