България ще сезира европейските институции, след като евродепутатът Андрей Ковачев и още четирима души не бяха допуснати да влязат в Северна Македония на 6 май.

Президентът, председателят на парламента и министърът на външните работи ще изпратят писма до институциите в ЕС, каза служебният външен министър Иван Кондов.

Той обясни, че вчера се е срещнал с посланика на Северна Македония у нас. Обяснението ѝ обаче се разминава с документите, които са връчени на Ковачев и другите наши сънародници от граничните власти на съседката ни.

„Изрично е посочено, че в граничната система на съседната ни държавата те фигурират в забранителен списък. Министерство на външните работи е в процес на информиране на всички наши партньори за този безпрецедентен акт, който не съвпада с декларираното от Скопие намерение да работи за добросъседски отношения и за изпълнение на поетите от него ангажименти“, каза служебният външен министър Иван Кондов.

Охранители и шофьор са били другите трима българи, които не са допуснати да преминат границата заедно с Андрей Ковачев и Милен Врабевски. Информацията, която идва от македонските власти е противоречива, казва външното ни министерство.

„Изложената от тях теза, че г-н Ковачев едва ли не е косвена щета на някакви други лица, които представлявали заплаха за обществения ред, е меко казано несъстоятелна“, каза служебният външен министър Иван Кондов.

Темата коментира и вицепрезидентът Илияна Йотова.

„До този момент не сме получили задоволителен отговор от страна на властите на Северна Македония кое е наложило забрана, какви са тези черни списъци, в които попада българският евродепутат. Това е провокация и към България, и към ЕС“, каза Йотова.

Министър Кондов е поискал от посланика на Северна Македония у нас отговор на въпросите има ли черен списък с българи, които да не влизат в съседката ни и по какви критерии се определят хората в него. Тези въпроси отправи и bTV към Скопие, но до момента нямаме отговор.

„Ние очакваме държава кандидат за членство в ЕС ефективно да защитава всички свои граждани. Вместо това сме свидетели на опити за заглушаване на гласовете на македонските българи чрез повдигането на безпочвени обвинения срещу тях“, каза още Кондов.