България ще приеме в следващите две години 500 имигранти, заселени досега в други държави. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът Румяна Бъчварова след края на извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.

Тя отбеляза, че тази бройка е с около 33 процента по-малка от предвидената първоначално. През май Европейската комисия предложи България да приеме 788 имигранти, като от тях сирийци и еритрейци, приети в Италия (343) и Гърция (229), а също и 216 бежанци, пристигнали в други държави по света.

Мисля, че това доказва, че нашите аргументи са били чути, коментира Бъчварова по повод настояванията на българските власти нашата страна да получи по-специален статут при разпределянето на търсещите убежище.

Изразихме подкрепата си за солидарността и готовността си да помогнем на най-засегнатите държави, добави вицепремиерът.

Бъчварова допълни, че тепърва ще се уточнява как ще бъде правен подборът на чужденците, които България ще приеме. Тя уточни в отговор на въпрос, че приемът на чужденците се очаква от есента. Мисля, че не сме в степен на готовност да започнем толкова скоро, уточни вицепремиерът.

Министрите на вътрешните работи от Европейския съюз се договориха днес страните членки да преселят вътрешно през следващите две години общо над 32 200 кандидати за убежище, предадоха световните агенции, като се позоваха на съобщение люксембургското ротационно председателство на ЕС, публикувано след края на срещата, и на европейски дипломати.

Тази бройка е по-малка от първоначално предложените от Европейската комисия през май 40 000 души.

Страните от ЕС ще приемат общо 32 356 кандидати за убежище,

предимно сирийци и еритрейци. Целта е да бъдат облекчени Италия и Гърция, които понасят основното бреме на мигрантския наплив в Европа през Средиземно море.

Най-голямо нежелание да приемат кандидати за убежище са показали Унгария, Австрия, Словакия, Словения, Холандия и Испания.

За сметка на това страните членки на ЕС ще приемат 22 504 души, получили бежански статут във външни държави. Това е по-голяма бройка от предложените от Европейската комисия 20 000 души.