При изключителни мерки за сигурност премиерите на 16 европейски държави се събраха в Китай. Целта – развиване и улесняване на търговията между Европа и Пекин.
След екзекуцията на китайския гражданин от „Ислямска държава”, китайските власти въведоха драконовски мерки за сигурност на срещата на 16 европейски делегации в старинния град Суджоу. Градът известен като Раят на земята е блокиран от полиция, а комуникациите като телефони и интернет са строго филтрирани и контролирани. За да не се изнервят силите на реда, всички врати и прозорци са заключени с катинари.
Срещата е с акцент улесняване на търговията между Европа и Китай.
„България високо оценява идеята за изграждане на нов път на коприната, заради географското ни положение можем да играем важна роля готови сме да участваме активно”, каза премиерът Бойко Борисов.
В Китай България се рекламира като аграрна държава. Китайците се интересуват от български храни за животни и пресни плодове.
„Единият от производителите до 2 месеца ще получи разрешително за строителство в Добрич за фураж. Когато заведохме китайската делегация да видят черешобер и те тогава решиха че искат да внасят череши, пресни плодове”, каза агроминистърът Десислава Танева.
България обаче произвежда прекалено малки количества за нуждите на един милиард и триста милиона потребители.
„Ние като им кажем че можем да им внесем 50 хиляди тона царевица, те ни казват „Ами, да, това е за една кравеферма с 20 хиляди крави”. И това е целта на асоциацията ни - да окрупним тези възможности на българското земеделие”, каза Евгени Савчев от Земеделската асоциация за международни отношения.
Китай внася 12 пъти повече царевица годишно отколкото България изнася.