Въпреки засиленият мигрантски натиск през последните месеци, страната ни се бави с изграждането на ново фургонно селище за бежанци в Харманли. За него са отпуснати пари от Европейската комисия.
Бежанските центрове у нас са наполовина празни. При капацитет от над 5000 души в момента там са настанени точно 2805, но държавата трябва да има готовност при евентуална бежанска вълна.
За по-малко от месец бежанците в лагера в Харманли са се увеличили 10 пъти и вече са близо 1000. Повечето от тях са афганистанци, които са били задържани по пътя им към Западна Европа.
От Агенцията за бежанците отчитат нова тенденция – търсещите убежище сами бягат от центровете в Харманли и Пъстрогор и се отправят към София като първа спирка по пътя към Европа. В лагера във Военна рампа повечето мигранти разказват, че вече са се опитали да преминат нелегално в Сърбия.
От агенцията посочват също, че мигрантите се застояват по-дълго у нас. Така без да има голяма бежанска вълна в центровете за настаняване има повече хора.
До средата на септември лагерът в Харманли трябва да се разшири с още две фургонни селища, които ще поберат по 400 души. Първото е изградено и предстои да бъде оборудвано.
Проектът за второто селище буксува.
За да не загубят евросредствата, от Агенцията за бежанците искат удължаване на срока за изграждане на новото селище. Поръчката е за близо 70 фургона за над 1 млн. и 600 хил. лв.
Според данни на Министерството на вътрешните работи нелегалните мигранти, влезли в страната ни от началото на август досега са с една пета повече в сравнение с месец юли. В сравнение с миналата година обаче мигрантите са наполовина по-малко.
Статистика на МВР сочи, че най-натоварена откъм бежански натиск не е границата ни с Турция, а тази със Сърбия, защото повечето бежанци минават оттам, за да търсят път към Западна Европа.