След две години COVID епидемия, днес отново отбелязваме 24 май без ограничения и мерки. Празникът беше отбелязан с шествия в цялата страна, в които участваха много ученици, учители и културни дейци.
В София - по повод 130 години от написването на "Върви, народе възродени" и 50 години от поставянето на паметника Кирил и Методий пред Националната библиотеката, хор от училища, както и столичани и гости на града, се включиха в масово изпяване на химна.
Шествие, усмивки и цветя. Така хиляди столичани и гости на града отбелязаха 24 май. В празничната церемония се включиха ученици, преподаватели, студенти, учени, политици и общественици.
Кулминацията на тържествата беше пред паметника на св. св. Кирил и Методий.
Официалното слово тази година беше произнесено не от политици, а от 36-годишния поет Иван Ланджев.
„24 май е най-безспорният ни празник, в календара ни няма друг толкова категоричен, несъмнено повод за споделена радост. Машините ще се счупят, желязото ще ръждяса, но същия този език, на който се караме, ще остане и ще ни сдобрява. Езикът е по-голям от държавата, говорят го повече хора, отколкото има в държавата. Освен това е по-възрастен от нея и живее по-дълго“, посочи поетът в словото си.
Тази година 24 май бе отбелязан пред реставрирания преди дни паметник на Светите братя Кирил и Методий. Високите повече от 4 метра фигури са поставени преди 50 години пред Националната библиотека. Монументът е дело на скулптора Владимир Гиновски и архитекта Иван Иванчев.
И тази година на 24 май имаше парад на буквите. Идеята е децата да подредят любимите си букви и думи.
На празника беше направен и опит за най-масово изпълнение на химна "Върви, народе възродени" в деня, който отбелязваме 130 години от написването му. Близо 10 000 души взеха участие в масовото пеене на химна на българската просвета и култура.
Приветствия и поздравления за празника отправиха и политиците у нас. Те обявиха, че 24-ти май е най-обичаният ден за българите.
В цялата страна денят беше отбелязан с празнични шествия.