България отново блокира започването на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към Евросъюза, въпреки натиска на страни в Съюза, по време на заседанието на Съвета по общи въпроси в Люксембург.
София отново спира Скопие, защото няма гаранция, че Северна Македония ще спазва Договора за добросъседство от 2017 г. И тъй като Европа не иска да разделя кандидатките за членство, пътят е блокиран и за Албания.
Българската страна твърди, че среща разбиране в Европа. Участници в срещата обаче продължават да изразяват обратното.
„Беше проявено разбиране към чувствителността на българската страна, към аргументите, които изтъкваме, към съображенията, които имаме. И в този смисъл също бе споделена необходимостта от страна на Република Северна Македония да бъдат положени усилия, така че ние да стигнем до взаимно приемливо решение“, заяви зам.-министърът на външните работи на България Румен Александров.
Останалите участници в срещата защитиха позицията за зелена светлина за Скопие.
„Вече трябва да се започне! Нямам абсолютно никакво разбиране за това, че тези толкова необходими решения са засенчвани от двустранни конфликти, които не са на европейско ниво. Комисията и Федералното правителство са на позиция, че Албания и Северна Македония са изпълнили своята част от задълженията, за да можем най-накрая да започнем преговорите“, заяви министърът по европейските въпроси на Германия Михаел Рот.
Дипломати у нас са на мнение, че въпреки ветото, България и Северна Македония имат други механизми за сближаване.
„Ускоряване на икономическия обмен, на инвестициите взаимните, на обмена на туристи, всичко това трябва да се гради на добра инфраструктура, но най-вече на добри отношения“, смята Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика и директор на софийския офис.
След като стана ясно, че ветото остава македонският премиер Зоран Заев демонстративно се снима само с представителите на Вишеградската група и им благодари за подкрепата. А президентът Стево Пендаровски, без да споменава България, написа статус във „Фейсбук“ срещу правилото решенията в Евросъюза да се вземат само с консенсус.
Всички страни на срещата се обединиха "за" решение до края на годината. Следващият председател на Евросъвета - Словения, твърдо иска преговори едновременно и със Северна Македония, и с Албания. В началото на следващата година обаче председателството се поема от Франция, а тя съвсем не е толкова горещ привърженик на разширяването.