На международните пазари е пласирана емисия 10-годишни облигации. Най-много инвеститори сме привлекли от Северна Америка, Обединеното кралство и Ирландия, Германия, Австрия, Швейцария. Инвеститорите са предмино фондове за управление на активи, банки и пенсионни и хедж фондове. Средствата от новия дълг ще се използват още през пролетта.

„Ще се ползва за рефинансиринето на дълга, който трябва да извършим и е в размер на около 3 милиарда лева, на 26 март 2023-та година“, коментира финансовият министър Росица Велкова.

Според инвестиционни посредници, наблюдаващи пазара, пласирането е било изгодно за страната.

„Унгария и Румъния също взеха доларов дълг, но ако можем да го сравним с българския, нашият излиза доста по изгодно в момента“, коментира Мартин Търпанов, ръководител в отдел „Дългови инструменти“ в инвестиционна компания.

По-изгоден дълг е успяла да вземе Гърция, но тя е в еврозоната и зад нея стои Европейската централна банка. Според икономисти, при неприет бюджет, поет от служебен кабинет дълг е неприемлив. Без свеж ресурс пари трябва да се търсят от другаде.

„Ще е свързано с орязване на разходи или с използване на пари във валутния резерв, което е по-лошият подход в такава ситуация“, посочва икономистът Стоян Панчев.

България не планира друг дълг на външните пазари, без да има приет бюджет и да е ясно какъв дефицит ще трябва да се покрива.