България изостава в сближаването с по-развитите страни в Европа. Това показва изследването „Индекс на настигане” на институт „Отворено общество”.

Oсем години след влизането си в Европейския съюз България продължава да изостава в процеса на сближаване с по-развитите Западни страни. Индексът сравнява развитието на 35 държави членки или желаещи членство в Общността. Заедно с Румъния страната ни е на дъното на класацията сред страните-членки на ЕС.

България изостава най-много и по трите важни за обществото критерии - жизнен стандарт, върховенство на закона и свобода на медиите. Демокрация, икономика и качество на живот - без значение в какъв ред, това са основните параметри, по които България е назад от развитите европейски държави.

За своите 57 години Христо Христов от Оряхово е изработил едва 20 за пенсия. Дори през ум не му минава да се сравнява с пенсионерите на Запад. „Аз въобще не виждам и оттук насетне едва ли ще имам някакъв шанс, но се опитвам да се усмихвам, щото трябва да се продължи някак си с надеждата, че може би, едва ли не… Просто съм обречен, аз пенсия няма да видя”, казва той.

В така наречения „Индекс на настигане" поведението на Бълагрия е „две крачки напред, една назад", което означава, че по пътя към стандарта на по-развитите в Европа всъщност сме останали на едно и също място. Всички области, в които не ни бива - като образование, качество на живот и управление, са взаимно свързани.

„Доброто образование се отразява в много други обалсти, включително има и връзка със свободата на медиите. Страните с по-добро образование имат свободни медии, не знаем кое е причината и кое е следствието”, коментира Марин Лесенски от Института „Отворено общество".

Светослав Жечев днес има покрив и живее в центъра за временно настаняване в Добрич. До преди месец обаче негов дом e била гората. „И дойдох в Добрич в Карвуна - в психиатрична болница Карвуна. Стоях там 5-6 години и излязох тука в града. Работих малко известно време по сторителство. Зимно време за спането - дето намеря. Обикновено в гората. Постилам два юргана отдолу и два отгоре и там. Като завали, имам друга къща, под едни стъпала,,като завали там пък отивам”, разказа той.

Последователни и смели реформи, докарани докрай - това е ключът към разрешаването на наболелите проблеми, a най-добрият пример за бързо догонване на развитите евопейски държави е Естония. „Естония е шампион по настигането. Виждаме, че има последователен растеж в класацията и задминава предишните шампиони, които са Чехия и Словения”, коментира Лесенски.

Изводътот изследването е, че качественото образование е ключов фактор за цялостното развитие на всяка страна.

A първенците по настигане на по-развитите европейски страни са Швеция, Люксембург и Дания.