България е сред държавите с най-лошо качество на въздуха в Централна и Източна Европа, сочи доклад на Сметната палата.

Той е част от международен одит за стандарта и качеството на въздуха в 15 държави: България, Естония, Унгария, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Испания, Албания, Македония, Грузия, Косово, Молдова, Швейцария, Израел.    

Сред основните замърсители у нас са използването на твърди горива за отопление, както и остарелият автомобилен парк. Най-лошо е качеството на въздуха в Тетово, след него се нарежда македонската столица Скопие. В челната тройка и е и българският град Видин.

Снимка: bTV

В територията на крайдунавския град няма изградена топлофикационна система или газоразпределителна мрежа. Масовото отопление е твърдо гориво.

Според данните в доклада на Сметната палата въпреки че България е променила националното си законодателство, спрямо изискванията на европейската директива и са предприети мерки за качеството нa въздуха, те все още не дават очаквания резултат.   

Снимка: bTV

От Министерството на околната среда и водите коментираха, че са взели мерки за намаляване на фините прахови частици във въздуха. 

Допълниха и че последните години качеството на въздух се подобрява в проблемни в миналото градове като Гълъбово и Стара Загора.