България е най-евтиното място в Европа за обжалване на отказ от информация. Само 10 лева е таксата, за да влезе делото в съда. 15 години след въвеждането на закона - какви са начините, по които да получиш отговор от институциите?
В продължение на 2 години Любомир Костадинов води битка с държавата за броя и местоположението на вецовете у нас.
"Хората, ако не интересуват от пикник там, могат да направят своя по-информиран избор. Разбират, че нещо се случи на тяхната река, когато вече дойде багерът”, каза правозащитникът Любомир Костадинов.
Отказът на достъп до тази информация прикрива незаконната, но масова практика вецовете да усвояват цялото количество вода от реката, за да произвеждат ток.
Оптимистично е, че за миналата година почти 6000 случая на отказан достъп до информация са стигнали до съда.
Песимистично е, че при мълчалив отказ от информация санкциите не се прилагат.
"Ако един служител е наказан за това, че пет пъти в месеца не е отговорил на достъп за информация - това са 250 лева, което за някои е половината или една трета от заплатата”, коментира Александър Кашъмов.
Най-често заявления за достъп до информация подават гражданите и журналистите. След тях са бизнес компаниите и неправителствените организации.
Само 10 лева ще ви струва да заведете дело срещу институциите, ако ви откажат достъп до информация. Направете го, защото правото на достъп до информация е кръстопътят, на който си дават среща всички човешки права.