Бачковският манастир е в трескава подготовка за големия християнски празник Успение на Света Богородица.
Очаква се хиляди да дойдат и да се поклонят на чудотворната икона „Света Богородица Бачковска”, за която се носят легенди, че е излекувала стотици. Тя е на повече от 1300 години.
Нощното бдение започва в 21 ч., а призори копие на иконата ще бъде изнесено на литийно шествие около манастира.
Тази година игуменът ще се помоли да се намали омразата между хората и да се въдвори доброто.
За първи път вярващите ще могат да докоснат и частица от ризата на Света Богородица, дарена от Грузия.
Вярва се, че който се докосне до частицата от ризата, с която е била облечена Божията майка, придобива от нейната лечебна сила.
По традиция по обед ще бъде раздаден курбан за здраве. По пътя за манастира ще има засилено полицейско присъствие, за да не се образуват тапи.
В манастира няма нито едно свободно легло, заета е и голяма част от легловата база на близките хотели. Затова много хора ще спят по поляните.
Празнични богослужения ще бъдат отслужени във всички храмове на Българската православна църква.
Според църковното предание веднъж, по време на пламенна молитва по-скоро да бъде освободена от тялото си, пред Пресвета Богородица застанал Архангел Гавриил и ѝ известил Волята Божия за Нейното успение (заспиване), което трябвало да стане след три дни. Когато дошло време, апостолите вдигнали одъра и с песнопения го понесли през град Йерусалим в близкото село Гетсимания.
Всички вярващи вървели подир пречистото тяло, над което се носел сияещ кръгъл облак, който озарявал цялото шествие, и ангелското пение се сливало с гласовете на вярващите. Апостолите погребали тялото в пещерата при Гетсимания и затворили с камък входа й. В продължение на три дни те се молили непрестанно при гробницата и през всичкото време над това място пеели ангели.
На третия ден след успението на Св. Богородица пристигнал ап. Тома. Той много се огорчил, че пристигнал твърде късно и не заварил жива пресвета Богородица. В желанието си да го утешат апостолите му предложили да отвалят камъка от гроба, за да може да се поклони на пречистото тяло. Но когато влезли в пещерата, видели, че е празна и че на мястото, гдето било положено тялото на Божията Майка, останала само плащаницата, с която я били покрили.
По-късно над пещерата, където било положено тялото на Божията Майка, издигнали църква и оттогава започнали тържествено да празнуват Успението на Божията Майка. Тоя празник е един от дванадесетте велики празници. Установен е от Апостолите.
Разказите за чудесното възнасяне в плът на Божията Майка на небето се споменават от блаж. Августин и блаж. Йероним, а Иерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на тези разкази.
От далечни времена празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста: някога едни християни са постили преди празника Преображение Господне (6 август), а други - преди Успение на Пресветата Богородица (15 август). Константинополският събор, свикан през XII век определя, всички християни да спазват Успенски пост - от 1 до 15 август.