Европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция, потвърди положителните проби за чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ), взети от пет взаимосвързани животновъдни обекти във Велинград, съобщиха от БАБХ.

Вирусът в стадата от Велинград е същият като този в Гърция и Румъния. Според резултатите от Монпелие става дума за див вирус, каза на брифинг зам.-министърът на земеделието доц. Деян Стратев.

В рамките на пресконференцията трима от ветеринарните лекари, преглеждали стадото, представиха подробна хронология на събитията, снимки и видеоклипове, свързани с установяването на заболяването, като потвърдиха, че е имало симптоми на чума по животните.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ветеринарният лекар от Пловдив д-р Красимир Колев разказа, че преди 9 ноември собствениците на засегнатите обекти във Велинград са търсили различни доктори и са прилагали лечение на животните с различни препарати.

Един от стопаните се свързва с ветеринарен лекар от катедра „Инфекциозни заболявания“ на Тракийския университет в Стара Загора, като предоставят снимки и видеа на животни със симптоми, характерни за ЧДПЖ, включително кадри на мъртви овце.

По време на проведения разговор стопанинът съобщава за висока смъртност (40 агнета от общо 200) и описания на симптоми, съвпадащи с ЧДПЖ. Лекарят изказва съмнение за заболяването и препоръчва консултация с регистрирания ветеринарен лекар (РВЛ), който обслужва обекта. Въпреки това собствениците се свързват с друг ветеринарен лекар от Пловдив.

При посещението си той извършва аутопсия и установява, че животните са слаби и кахектични, черният дроб и други органи имат жълтеникав оттенък. Констатира и наличието на множество мехури от ехинококоза (ехинококозата е паразит, който засяга и хората) и цистицерки по всички органи. Ветеринарният лекар също настоява собствениците да се свържат с техния РВЛ.

На 20 ноември РВЛ от ОДБХ-Пазарджик подава сигнал към официалния ветеринарен лекар (ОВЛ), вследствие на изпратени снимки от ветеринарния лекар от Стара Загора. Същия ден ОВЛ посещава засегнатите стопанства и ги поставя под възбрана.

С цел повишаване на общественото доверие след първото пробовземане и положителните резултати е извършено второ такова. Пробите бяха изследвани в Националната референтна лаборатория.

„Лабораторията разполага с правото и компетентността да извършва допълнителни изпитвания на вирусни заболявания извън акредитацията, на база налични ресурси и международно признати методи“, изясни главният ветеринарен санитарен инспектор доц. д-р Илиян Костов.

В съответствие с изискванията пробите бяха изпратени за потвърждение в Европейската референтна лаборатория в Монпелие, която е референтна за целия Европейски съюз.

„Стопанинът е отговорен да извика ветеринарен лекар и е задължен да отразява в системата всяко движение на животните, смърт или продажба на такова“, каза доц. Костов.

Освен това той изясни статута на гръцката лаборатория, извършила изследването на пробите на стопаните

„Въпросната лаборатория в Солун не е официална и акредитирана да извършва изследвания за PPR“, се казва в официално писмо от гръцките ветеринарни власти.

В сряда се очаква Европейската комисия да изпрати екип от експерти, които да проверят този случай на чума по ДПЖ у нас, след като вече е наложен първия кръг от санкции и е забранено движение от област Пазарджик.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK