Непълнолетният Омар, шофирал автобуса с мигранти ще бъде изправен пред съда в два последователни дни. Причината е, че срещу него се водят две дела – за умишлено причиняване смъртта на двамата полицаи при катастрофа и за каналджийство.

За второто престъпление са привлечени като обвиняеми още двама сирийци. Тяхната мярка ще се гледа утре. 

До момента задържаните за инцидента са четирима, а не петима както първоначално беше обявено от МВР. Разследването срещу четвъртия - българин, който е продал автобуса на трафикантите, още не е приключило.

Автобусът с мигрантите е бил на косъм да блъсне и линейка по време на гонката, разказа първо пред bTV медицинската сестра Христина Атанасова, отзовала се първа на катастрофата. 

Тя е дежурна в нощта на инцидента и е част от първия екип, изпратен на катастрофата. Пристига, когато автобусът още не е изтеглен от врязаната полицейска кола. 

"Не съм виждала подобна гледка за всичките 30 години в системата. Беше изключително тежко. Поискахме още една линейка, защото не знаехме като ги извадят, дали няма да има нужда от още помощ", разказа Атанасова. 

Два часа преди катастрофата, линейката е била преследвана от автомобил със затъмнени стъкла и чужд регистрационен номер.  

"Караше наравно с нас и се наложи да спрем на кръговото както си бяхме със светлините,  за да може да мине автомобилът. Той обаче не мина, тръгна да кара с нас, отвътре надничаха мъжки глави. След като спряхме, за да могат да минат, автомобилът тръгна с газ", обясни Атанасова. 

Дали автомобилът е част от схемата с трафика на мигрантите, още не е ясно. Минути преди сблъсъка, автобусът е бил на косъм да отнесе и линейка от Созопол със спешен пациент. Христина Атанасова е познавала и двамата загинали полицаи. 

"Ходим на адреси, на които има агресия, ходим на адреси, на които има побой, ходим на адреси, където има нужда чисто от физически ръце. Винаги са идвали, помагали са винаги! Изгуби системата", каза тя.

"Гранична полиция нямат ресурсите да се справят с цялата тази вълна по цялата ни южна граница, която влиза. Момчетата работят в отвратителни условия, на всичкото отгоре нямат право да защитят себе си, нямат право да използват каквато и да е сила, за да спрат тази вълна", заяви Михаил Бойчев от Съюза на българските командоси. 

От съюза призовават за законодателни промени, по-бързо съдебно производство и по-големи наказания.