Вече пет години столичният зоопарк е дом на две кенгурута – Буш и Буши. Баща и син, те са от едрия вид Червено кенгуру.

Пристигат в България от зоопарка в Белград и са единствените червени кенгурута у нас.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ядат най-различни плодове според сезона. Лятото – дини, пъпеши, банани. Зимата ги храним с други плодове – ябълки, моркови… Трябва много внимателно да се работи с тях, защото те са много мощни животни, много енергични“, казва Румен Гергов, който е гледач в сектор „Тревопасни“ и всекидневно полага грижи за животните.

Заради ниските температури навън, посетителите не могат да видят кенгурутата – подходящата температура за тях е не по-ниска от 15 градуса. Затова през зимата са прибрани на топло.

Освен с плодове, се хранят и със специална храна на гранули. Имат си осиновител, който дава средства за това.

В големите градове зоопарковете са най–достъпното място, където мнозина могат да се докоснат до дивата природа. Практиката в цял свят е различните зоологически градини да разменят животни помежду си. Опустошителните пожари няма да повлияят на обмена на австралийските видове, казват специалисти в областта.

„В близките няколко години това няма да се усети, защото има размножителни програми, които зоопарковете следват“, обяснява Ирина Сахатчиева, експерт „Връзки с обществеността“ в Зоологическата градина в София.

По думите ѝ не само помощта на хората, но и природата на самите животни ги предпазва от опасностите и стихиите: „Животните винаги действат по инстинкт – те бягат. Те усещат опасността преди човекът да я усети. Животните имат безпогрешен усет“, категорична е Сахатчиева.

От зоопарка в София са подали към Столичната община генерален план за развитие, който предвижда всички видове от Австралия да се намират в обособена за тях зона.