Днешното редовно заседание на министрите на вътрешните работи на държавите членки на ЕС в Брюксел започна с единодушно приемане на решение за отпадане на проверките по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния от 1 януари 2025 г.
Министрите Атанас Илков и Кътълин Предою получиха пълна подкрепа от колегите си и поздравления за дългоочакваната и справедлива оценка за усилията на своите държави, написаха от пресцентъра на МВР.
Днес е исторически ден за България, за българските граждани, за българския бизнес. Това е един заслужен резултат на всички наши действия през последните години", заяви Атанас Илков.
Бяха положение много усилия за това, заяви той - за физическата охрана на българската граница.
"Контролът по сухопътните ни граници отпада. Той ще бъде възстановен на българо-румънската граница този контрол. Той ще се извършва на случайни принципи - на оценка на риска. Когато има данни за определен автомобил или лица - те ще бъдат извеждани от потока и ще им бъде извършена съответната проверка".
По думите му мерките по българо-турската граница няма да бъдат охлабвани. "Напротив - засилваме нашата дейност", категоричен е Илков.
Решението за пълноправно членство в Шенген символично затваря цикъла между две унгарски председателства на Съвета на ЕС - през юни 2011 г. бяха приети заключения, потвърждаващи пълната готовност на двете държави и изпълнението на всички условия за членство, а днешното решение е последната стъпка към пълната интеграция в пространството на свободно движение на хора и стоки.
След като преди близо една година, на 30 декември 2023 г., Съветът прие решение за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген с отпадане на контрола по вътрешните въздушни и морски граници от 31 март 2024 г., двете държави доказаха, че са сигурни и надеждни партньори и не допуснаха промени в средата за сигурност.
„Вярваме, че с днешното решение Шенген става по-силен и устойчив на предизвикателства, защото заедно можем повече“, заяви министър Илков и допълни, че България ще продължи да гарантира сигурността на външните шенгенски граници и сигурността вътре в Шенген, като се бори срещу организираната престъпност и не допуска незаконни вторични движения.
Шенгенското пространство без контрол по вътрешните граници е една от най-ценните придобивки за гражданите на ЕС.
Започнало през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави - Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция - то постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение на хора и стоки в света.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK