От следващата година бизнесът ще плаща само първите два дни от болничния. Това съобщи финансовият министър Асен Василев на заседанието на Тристранния съвет за сътрудничество.
"Сега първите три дни се покриват от работодателя в размер 70% от дневното брутно възнаграждение, а условието е да са плащани социалноосигурителни вноски за предходните 18 месеца. След третия ден стават 80% и се поема от държавата”, припомни Василев.
Той обясни още, че най-бедните пенсионери ще получат социална добавка, за да достигнат линията на бедност. Това може да се случи през 2024 г.
Василев поясни, че заради класическото швейцарско правило пенсиите са се вдигнали с 12%.
“Така минималната пенсия за стаж и възраст е 523,04 лв. и минава линията на бедност, която е 504 лв.”, подчерта още той.
Относно минималната работна заплата финансовият министър коментира, че тя остава 780 лв., но минималните осигуровки се вдигат от 1 август със 70 лв. и по този начин също ще бъдат 780 лв. Толкова ще е и втората година от майчинството.
Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди и Проекта на Закон за бюджета на НЗОК за 2023 г., както и тези на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г. и на държавния бюджет за 2023 г.
Тази година са заложени средства в размер на 7 млрд. 27 млн. и 213 хил. лв., посочи по време на заседанието на НСТС д-р Йорданка Пенкова, временно изпълняващ длъжността управител на НЗОК.
В представения на сайта на Министерството на финансите проект на бюджет за НЗОК се посочва, че в областта на здравеопазването продължават усилията за подобряване на профилактиката, превенцията на здравето с цел гарантиране на качествени и ефективни здравни грижи.
По бюджета на НЗОК за 2023 г. са предвидени допълнително над 900 млн. лв. за подобряване на достъпа и осигуряване на здравните потребности на населението.