Ако десницата беше обединена, щеше да привлече не 300 000,  а двойно повече избиратели. Проблемът беше егото и липсата на доверие. Това каза зам.-председателят на ДБГ Димитър Делчев в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Според другия зам.-председател Антони Тренчев механичното добавяне и опитите да се залепи нещо, което се е счупило, е лоша практика.  „Крайно време е да се върнем към каузите – защо влизаме в политиката”, заяви той.

Според него една от пречките РБ да не успее да се пребори за място в парламента е безобразният корпоративен и купен вот.

„Изля се и съответната помия върху РБ. Особено горчиво беше, че това се случи и отчасти от наши доскорошни партньори. Очевидно не сме успели и да говорим с хората по адекватния начин” коментира Тренчев.

От ДБГ са убедени, че трябва да са опозиция на задаващото се правителство.

По думите на Тренчев по време на кампанията ГЕРБ се е заигравала с популистки тези, като даде за пример обещанието от 1500 лева средна работна заплата. „Много лесно е да обещаеш пари, които бизнесът после ще трябва да плаща”, отбеляза той.

Другият негов пример за популизъм е мажоритарната система. Хората не са наясно и трябва да се обясни какво ще представлява това. „Ако го визуализираме, 6 блока в „Люлин” ще избират един депутат”, каза Антони Тренчев.

Той изрази опасения, че може да се убие демократичният плурализъм в България и да отидем към двупартиен модел, в който да се редуват ГЕРБ и БСП.