Ние сме социално животно, живеем в социума, зависим от него и тези социални страхове, които ни нападат, са основателни – дали ще загубим позицията си в обществото. Този страх е една от основните причини, заради които хората изпадат в панически състояния. Това каза в предаването „Лице в лице“ психологът Ани Михайлова. Тя добави, че получаваме когнитивни изкривявания, в мисловните си процеси.
Ние влязохме в тази ситуация изключително бързо и хората не успяха да създадат адекватен рефлекс към заобикалящата ни действителност. Понякога такъв тип стрес е полезен, защото мобилизира нашия организъм да се справи, каза още тя.
Целия този ужас, на тази неизвестност, е психотравма и за лекарите, и за правителството, няма измислено все още лекарство. От нас се изисква да си мобилизираме силите, за да се справим с тази ситуация, която ни изправя пред сериозна психотравма, заяви Ани Михайлова.
След кризата очертанията на света ще бъдат вече други в чисто психологичен аспект, смята тя. Емоционалната криза ще е жестока. Институтът по психология работи стратегии, с които да подпомогне тази криза, каза Михайлова.
Синдромът на бърнаута при лекарите ще бъде много сериозен, смята Ани Михайлова.
Тя съветва да се действа:
„Трябва да се действа, да се правят неща, ние сме креативни същества, чувството ни за хумор винаги ни е спасявало, не само вярата, християнските добродетели и ценности. Плавният преход на излизане от тази ситуация ще помогне много. Да действаме нещо смислено, креативно, човек всичко може да понесе, ако знае защо трябва да го направи, какво го мотивира“.