Кокаин, екстази и амфетамини са най-употребяваните наркотици в Европа. Това сочи доклад на Европейският център за наблюдение на наркотиците, представен у нас.

Все по-малко инжекции, все повече хапчета. Има и бум на заместители на забранените дроги, по-известни като дизайнерски наркотици. В Европа отчитат, че поне по един нов наркотик се ражда на седмица.

Вече за втора година официално се признава, че амфетамините са масовата дрога у нас. Отбелязва се и друго - че все още програмата за лечение на зависимите от амфетамини е на ниво идеен проект.

Анализът показва, че кокаинът е по-разпространен в Южна и Западна Европа, амфетамините - на север, а екстази - в Източна Европа. Основен заместител и конкурент на стимулантите е така нареченият мефедрон.

„В едни страни се произвежда повече екстази, в други - амфетамин, метаамфетамин. В България е амфетаминът, но вече не сме такъв производител като в началото на века”, казва Иван Кучмов, Агенция Митници.

Дизайнерските дроги настъпват в Европа с по едно ново вещество на седмица. У нас в скоро време поредните две уж легалните дроги ще бъдат вписани в списъка със забранените. Експертите уточняват, че това, че се водят легални, не прави веществата полезни.

„Те са изключително опасни, най-вече с факта, че не са изучени. Рискът се определя по смъртността”, допълва Кучмов.

Смъртността от наркотици е основен показател за младежката смъртност в Европа. У нас няма обективни данни за това колко души са починали от свръхдоза, както и от какво вещество. Дори при явните данни, които изостават с две години, има разминаване. Според съдебна медицина само в София има 40 случая на свръхдоза, докато според статистиката, за цяла България са общо 25. Реално колко са, никой не знае.

„В България има намаление на смъртността от наркотици, но не мога да се закълна, че това е вярно. Защото в смъртния акт не се пише истинската причина”, обяснява Момчил Василев, Национален фокусен център по наркотици.

Заместителите на забранените вещества са хит в пазара на едро на съставки за производство на наркотици. Така наречените прекурсори са маскирани в легални продукти на химическата промишленост. Такива вещества ползват българската митница като входна врата към Европа, като пристигат предимно от Китай.